Бугарија треба да плати 33.220 евра казна заради забрана на регистрација...

Европскиот суд за човекови права по повеќе години судски процеси, пресуди во корист на ОМО ,,Илинден“ и ѝ нареди на Бугарија да плати 33.220...

ФТ: ЕУ размислува за санкции кон Иванов и Груевски

  Македонските лидери ризикуваат да бидат казнети ако продолжат да ја блокираат новата влада и да разгоруваат меѓуетнички конфликт, предупредиле медијаторите на ЕУ што се...

ЕУ: Широка коалиција значи широка коалиција

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич го дообјаснува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан , кој вчера рече дека за земјата (Македонија) е добра Влада...

Европски пратеници бараат отпис на долгот на Грција

Пратеници во Европскиот парламент, социјалисти кои ја поддржуваат левичарската влада во Атина, ја повикаа Европската комисија да побрза со отпишувањето на долгот на Грција,...

Меркел објави победа, но се надевала на подобар резултат

Германската канцеларка Ангела Меркел објави дека тие ја добиле довербата од граѓаните да формираат Влада, но сепак, како што рече, очекувала подобри резултати. Таа ја...

Карлес Пуѓдемон ќе се брани од слобода

Белгискиот истражен судија го пушти на условна слобода поранешниот каталонски лидер Карлес Пуѓдемон, како и неговите четворица поранешни министри, со кои вчера и се...

Курц: За Турција нема место во ЕУ!

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, остро ја критикуваше Анкара, порачувајќи дека не сака да се потпира на спогодбата меѓу ЕУ и...

Албанија е ,,шампионот“ во најновиот извештај на ЕК, Македонија ќе добие...

Европската Комисија  се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА....

Жестоки критики од ЕП за партизираниот Иванов и за исплашената ВМРО...

Од институциите на ЕУ уште еднаш стигнаа остри критики на сметка на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и на ВМРО-ДПМНЕ поради блокадите на демократските процеси...

Потврдено дека Лех Валенса бил соработник на полската тајна служба

Обемните повеќемесечни истражувања направени во полскиот Институт за народна меморија, покажале дека омилениот антикомунистички водач Лех Валенса бил соработник на тајната служба во седумдесетите...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот