Убедлива победа на ,,Фидес“ на Виктор Орбан на парламентарните избори во...

Виктор Орбан, освои уште еден премиерски мандат во Унгарија, откако неговата партија ,,Фидес“, на вчершните избори освои две третини од гласовите, известуваат светските медиуми. ,,Добивме...

Изгазени гости со комбе во кафуле во германскиот град Мунстер (видео)

Најмалку четворица луѓе загинаа, а околу 30 се повредени, кога комбе влета во група луѓе во градот Мунстер во западна Германија, соопшти германското Министерство...

Скрипаљ не е веќе во животна опасност

Поранешниот двоен шпион, Сергеј Скрипаљ веќе не е во критична состојба, соопшти британскиот медицински тим. Додека агентот брзо се опоравува, пренесува Ројтерс, тензиите меѓу...

Гардијан: Како Борис Џонсон му заби автогол на Лондон со случајот...

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, ја прецени својата самодоверба кога без никакви докази изјави дека Русија е виновна за труењето на двојниот...

Министерот Димитров со Ле Дриан за интензивирање на македонско-францускиот дијалог

Денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров, во рамките на својата прва работна посета на Француската Република, оствари средба со својот...

Во Германија е уапсен поранешниот каталонски лидер Пуѓдемон

Поранешниот претседател на шпанската покраина Каталонија, Карлес Пуѓдемон е уапсен во Германија, јави Ројтерс. Тој е уапсен на територија на Германија по меѓународната потерница што...

Уапсен поранешниот француски претседател Никола Саркози

  Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, е приведен на разговор во полиција заради истрагата за финансиски нерегуларности за време на неговата изборна кампања. Истрагата се води...

Европска комисија очекува Законот за јазици да биде испратен до Венецијанската...

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира...

Хрватската опозиција ја блокира работата на Парламентот зборувајќи за цената на...

Хрватскиот сабор за првпат во својата историја заседаваше цела ноќ, а на дневен ред е измената на Деловникот за работа. Во обид да го...

Словачкиот министер за култура поднесе оставка заради убиството на новинарат Јан...

Словачкиот министер за култура, Марек Мадарик,  поднесе оставка по убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак. „Искрено кажано, како министер за култура не можам да поднесам...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот