Хрватската опозиција ја блокира работата на Парламентот зборувајќи за цената на...

Хрватскиот сабор за првпат во својата историја заседаваше цела ноќ, а на дневен ред е измената на Деловникот за работа. Во обид да го...

Словачкиот министер за култура поднесе оставка заради убиството на новинарат Јан...

Словачкиот министер за култура, Марек Мадарик,  поднесе оставка по убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак. „Искрено кажано, како министер за култура не можам да поднесам...

Британија ита надвор од ЕУ, но дава поддршка за зачленување на...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи присуствуваа на приемот, што во...

Премиерот Заев во Лондон разговараше со претставници на македонската дијаспора

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората во Велика Британија. Премиерот Заев ги запозна присутните иселеници со...

ВИДЕО од заедничката прес конференција на Заев и Меркел во Берлин

Во своето обраќање пред претставниците на медиумите премиерот Заев го изрази своето задоволство од средбата и информираше дека на канцеларката Меркел ѝ изразил честитки...

ВИДЕО од официјалната посета, пречек и интонирање на химните на Македонија...

Република Македонија и Сојузна Република Германија се големи пријатели. Оваа година одбележуваме 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу нашите земји. Ѝ благодарам на...

Заев и Меркел ќе одржат заедничка прес конференција по средбата во...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и висока владина делегација составена од Радмила Шекеринска, заменик претседател на Влада и министер за одбрана,...

Државниот секретар Стрмота ја изненади министерката поднесувајќи оставка на заедничката...

Државниот секретар Марин Стрмота, ја шокираше  својата шефица, министерката во хрватската Влада, Нада Мурганиќ, задолжена за демографска политика. Откако таа му даде збор да...

Србија и Црна Гора со јасна можност за зачленување во ЕУ...

  Европската Комисија ја објави Стратегијата за Западен Балкан, во која покрај шанси за зачленување на земјите аспиранти им испорача серија барања . На прес-конференција што...

ЕУ го отвора патот за Србија и Црна Гора до 2025...

Претседателот на Европска комисија, Жан Клод Јункер, изјави дека во Стратегијата за Западен Балкан, 2025 е поставена како индикативна година до која Србија и...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот