Премиерот Заев со владина делегација отпатува на Самитот на ЕУ во...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што ќе се...

Шилегов: На локални избори грѓаните ќе бираат меѓу чесни кадри на...

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ доследно го следеле примерот на нивниот шеф Никола Груевски и истите, криминално работеа на штета на осиромашените граѓани. Доказ за тоа се...

ВМРО ДПМНЕ: Заев лаже, Законот за јазици е неуставен и неприменлив

Зоран Заев лаже. Законот е неуставен неприменлив и штетен. Како што ќе минува времето неговата лага ќе стане се поочигледна. Исто како и лагите...

Питер Ван Хојте смета дека е избрзано одржувањето на локални избори...

Во интервју за емисијата „Стадион“ на Радио „Канал 77“ олеснувачот во пржинските преговори Питер Ван Хојте, одговарајќи на прашањето  каде бил успешен, а каде...

МЕЃАШИ бaрa oдгoвoрнoст oд МOН за претепувањето на девојче во школски...

Реaкцијa нa Првaтa детскa aмбaсaдa вo светoт Меѓaши пo пoвoд брутaлнoтo претепувaње нa сoученичкa вo училишниoт двoр нa OУ " Гoце Делчев" вo Негoтинo ,,Повторно...

Амди Бајрам ја напушти коалицијата ,,За заедничка Македонија“ предводена од ВМРО...

Пратеникот Амди Бајрам, од собраниската говорница, најави дека ја напушта коалицијата ,,За заедничка Македонија“, предводена од ВМРО ДПМНЕ. Бајрам рече дека тој ќе учествува...

Граничните премини кон Грција се затворени поради штрајк

Од ноќеска на полноќ , па во наредните 24 часа е во прекин сообраќајот на граничниот премин Меџитлија поради штрајк на грчките цариници. Додека...

ГДУ и Колев бараат заеднички македонско-бугарски дипломатски претставништва низ светот

Идејата за заеднички дипломатски претставништва на Р. Македонија и на Р. Бугарија по моделот на скандинавските земји е револуционерна идеја за нашите балкански простори,...

Мицкоски во интервју на МРТ за себе зборуваше во 3 лице...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,  на МРТ одговараше на прашања на новинари од повеќе медиуми. Тој потенцира дека негова цел е тој и партијата...

Голем интерес за гласање во дијаспората

Државната изборна комисија утврди дека по завршувањето на рокот за поднесување на пријави за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство, односно...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот