Интегрален текст од Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

ДОГОВОР ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО, ДОБРОСОСЕДСТВО И СОРАБОТКА МЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Република Македонија и Република Бугарија (нарекувани во понатамошниот текст заеднички “Договорни страни”), Поаѓајќи од...

Опозициската ВМРО ДПМНЕ со транспаренти во Собрание ,,Пројде живот“

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која се расправа за ребалансот на буџетот,...

ВМРО ДПМНЕ:СДСМ прави масакр во македонскиот здравствен систем

ВМРО ДПМНЕ и денеска реагира за поставувањето на раководни кадри во здравствениот систем. Според оваа партија, неодговорната влада на СДСМ продолжува со влегување од...

Пациентите ќе добиваат здравствени услуги со лична карта и здравствена книшка

Пациентите ќе добиваат здравствени услуги само со лична карта и здравствена книшка. Ова денеска го изјави Министерот за здравство Арбен Таравари, и објасни дека...

Димитров и Дачиќ во Ниш отворија нова страница на искреност и...

Македонската  Влада не е вплеткана во разузнавачки активности, рече по средбата со српскиот колега Ивица Дачиќ, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. За Дачиќ...

ВМРО ДПМНЕ: Алаѓозовски со народни пари ја плаќа ергелата НВО од...

,,Владата на СДСM продолжува со исплаќањето на своите долгови кон ергелата невладини организации под капата на СОРОС. Како поинаку да се толкува фактот што министерството...

Заев: Јас не сум како Груевски, не дигам телефон на судии

,,Сакам да знаете, јас не сум како Груевски. Јас не дигам телефони на судии. Судиите пополека се одважуваат. Со реформите во судството, независно судство...

Македонците од Албанија бараат од Министерство за образование учебници на македонски...

Македонците од Албанија, побараа од Министрерството за образование,  итно да им достави учебници на македонски јазик, за да можат во училиштата да учат по...

Актерот Владо Јовановски доби 30 дена притвор

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Јавно обвинителство и му определи 30 дена притвор на Владо Јовановски, кој се сомничи за делото...

Чичаковски, Дума и Милев поднесоа оставки, останатите молчат

Претседателот на Државната изборна комисија  Александар Чичаковски и членовите предложени од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, утрово ги доставија своите оставки во Собранието,...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот