ВМРО ДПМНЕ бара ЕУ да ја осуди ,,партизацијата на државата од...

ВМРО ДПМНЕ продолжува со секојдневните прес конференции на кои е пресликана реториката на СДСМ упатувана кон нив кога беа на власт. ,,Режимот на СДСМ започна...

1.3 милиони евра за Западен Балкан од ЕУ за инфраструктура,енергетика и...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев,  ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот...

Димитров:Жалам заради изјавата на Дачиќ, во регионот растеме и паѓаме заедно

,,Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија и споделуваме толку многу нешта....

Разрешени и ќе се разрешат сите членови на управни и надзорни...

  Во интерес на транспарентно и навремено известување за активностите на Владата на Република Македонија, на денешната владина седница беше одлучено Миле Бошњаковски да ја...

Подзаборавениот новинар Миле Бошњаковски и носител на појас во бразилско џиу...

Миле Бошњаковски, поранешен новинар во Канал5 телевизија и други медиуми, е новиот портпарол на Влада на РМ. Како што соопштуваат од владата, оваа одлука...

Aвстралиската министерка за надворешни Џули Бишоп во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров,  беше домаќин на Џули Бишоп, министер за надворешни работи на Австралија. Ова е прва официјална...

Рот ја реафирмираше поддршката од Германија за македонската Влада

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска разговараше со државниот министер при Сојузното министерство за надворешни работи на Сојузна Република Германија, надлежен за Европа,...

Заев: Злосторството во Сребреница е дамка во колективната совест на човештвото

,,Денеска одбележуваме и се сеќаваме на еден мачен ден, за целото човештво, но посебно за бошњачкиот народ. Тоа што се случи во Сребреница пред 22...

ВМРО ДПМНЕ со ,,куршумите“ на СДСМ ги обвинува за расипништво и...

   Наместо штедење како што најавуваа, СДСМ ги вработи сите оние таканаречени граѓански активисти кои сееја магла дека државата тоне во сиромаштија. Замислете, министерството за надворешни...

Телефонски разговор Заев-Пенс пред средбата во Подгорица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа имаше телефонски разговор со потпретседателот на САД, Мајк Пенс-информираат од прес службата. Според соопштението, американскиот потпретседател...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот