Заев-Меркел во Трст: Германија силно ја поддржува новата реформска Влада

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел. Германската канцеларка Меркел изрази голема...

Премиерот Заев во Трст оствари средби со Рама и со Брнабиќ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска  во Трст на Самитот за Западен Балкан,пред почетокот на средбата на шефови на држави и...

Зврлевски:Немам врска со политиката,познат сум како професионалец и добар обвинител

Ова, од собраниската говорница го изјави Јавниот обвинител Марко Зврлевски, кој е на дневен ред пред пратениците за разрешување. Тој смета дека Владата и...

ВМРО ДПМНЕ бара ЕУ да ја осуди ,,партизацијата на државата од...

ВМРО ДПМНЕ продолжува со секојдневните прес конференции на кои е пресликана реториката на СДСМ упатувана кон нив кога беа на власт. ,,Режимот на СДСМ започна...

1.3 милиони евра за Западен Балкан од ЕУ за инфраструктура,енергетика и...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев,  ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот...

Димитров:Жалам заради изјавата на Дачиќ, во регионот растеме и паѓаме заедно

,,Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија и споделуваме толку многу нешта....

Разрешени и ќе се разрешат сите членови на управни и надзорни...

  Во интерес на транспарентно и навремено известување за активностите на Владата на Република Македонија, на денешната владина седница беше одлучено Миле Бошњаковски да ја...

Подзаборавениот новинар Миле Бошњаковски и носител на појас во бразилско џиу...

Миле Бошњаковски, поранешен новинар во Канал5 телевизија и други медиуми, е новиот портпарол на Влада на РМ. Како што соопштуваат од владата, оваа одлука...

Aвстралиската министерка за надворешни Џули Бишоп во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров,  беше домаќин на Џули Бишоп, министер за надворешни работи на Австралија. Ова е прва официјална...

Рот ја реафирмираше поддршката од Германија за македонската Влада

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска разговараше со државниот министер при Сојузното министерство за надворешни работи на Сојузна Република Германија, надлежен за Европа,...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот