ВМРО ДПМНЕ бара истрага за наводите дека Горјан Тозија го рекетирал...

ВМРО-ДПМНЕ го повикува јавното обвинителство по допрен глас да отвори истрага за барање на поткуп против Горјан Тозија поради сомневање дека истиот го рекетирал...

Емотивна промоција на ,,Живот во кутија“ на Кежаровски

Промоцијата на првата книга на новинарот , Томислав Кежаровски, ,,Живот во кутија“, предизвика емоции и солзи не само кај авторот, туку и кај повеќе...

Груевски не помислува на оставка, чека партиска анализа и обвинува дека...

Мега интервју во повеќе дела направи Република со лидерот на македонската опозиција и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во првиот дел од интервјуто прочитајте...

Бутарис го покани Заев во Солун, тој предложи заедничка Новогодишна ноќ...

Премиерот Зоран Заев на почетокот од изјавата по средбата со градоначалникот на Солун упати сочувство заради жртвите во големите поплави во соседна Грција. Заев искажа...

Адеми за австралиско СБС радио: Работиме да ја повратиме довербата на...

Во изминативе 25 години, а најмногу во последните 11-12 години, за жал, односот на институциите на системот, генерално, кон дијаспората беше само во делот...

Владата покрена иницијатива за укинување на Советот за утврдување факти

Владата на Република Македонија на последната седница, донесе одлука да му предложи на Собранието на Република Македонија предлог закон за престанок на важењето на...

Владата ги донирала или обезбедила од буџетот инкубаторите за Клиника за...

На Клиниката за гинекологија вчера беа обезбедени нужно потребни, неопходни за нормална работа, 16 инкубатори за предвремено родени новороденчиња. Но, вистинска забуна внесе формулацијата...

Форум за демократска Македонија во Вашингтон разговараше со вицепремиерот Анѓушев

Претставници на Форумот за демократска Македонија доцна попладне во Вашингтон се сретнаа со потпретседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. На средбата, претставниците...

Нови инкубатори за новороденчиња во Гинекологија,Заев ги повика сите да помогнат

  ,,Денеска сме овде на Клиниката за гинекологија и акушерство за убава работа, да обзнанам пред граѓаните и јавноста на Република Македонија дека најавените инкубатори,...

Моника Талеска:ВМРО ДПМНЕ, сите да се соберете ја немате силата и...

Ви ја пренесуваме содржината на денешната прес конференција на Моника Талеска, која одговори на нападите на ВМРО ДПМНЕ дека како шеф на кабинет на...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот