Груби и Нимиц ручале во Њујорк, разговарале за името и споделиле...

,,Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, во Њујорк имаше работен ручек со посредникот на Обединетите Нации за спорот со името, американскиот дипломат, г.Метју Нимиц. Груби му...

Пред три години започна студентската окупација на факултетите

На денешен ден пред три години, студентите ги окупираа факултетите на скопскиот Универзитет. Прогласија слободна автономна зона на филозофскиот и филолошкиот, а потоа и...

Шекеринска: ТВ 24, Телма и Утрински во најмрачниот период беа критични...

Во емисијата 24 Анализа на ТВ 24, меѓу другото, Министерката за одбрана Радмила Шекеринска бше прашана и за нејзината одлука да ја ангажира поранешната...

И Артан Груби директно се вмешува во решавање на спорот за...

Пратеникот од ДУИ Артан Груби,  во Њујорк, на средба со медијаторот Метју Нимиц, ќе му понуди дополнителни идеи за решавање на спорот за името. Тој,...

Влада: Архивскиот материјал не е оштетен и не е директно загрозен

На барање на министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, денеска беше извршен увид во Државниот Архив. Во увидот учествуваа и секретарот...

Пред три години почина Тамара и никој не одговараше за нејзината...

,,Денеска во 06 часот наутро почина малата Тамара од Велес која чекаше да биде оперирана. Тамара имаше деформација на рбетот и чекаше операција во...

Кирацоски во Вашингтон на Молитвен појадок и на средба со амбасадорот...

Генералниот секретар на Социјадемократскиот сојуз на Македонија, Александар Кирацовски  присуствуваше на традицоналниот Молитвен појадок во Вашингтон, заедно со претставници на повеќе од 160 земји...

Османи: Во Стратегијата се најавува чиста препорака за почеток на преговорите...

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во просториите на Владата на Република Македонија, одржа презентација на Стратегијата на Европската Комисија...

Сојузот на борци си ги бара назад просториите од премиерот Заев

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со д-р Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борци од Народно-ослободителната антифашистичка војна...

70 милиони документи на Архив на Македонија загрозени од вчерашниот дожд...

Дождот кој врнеше вчера направи нови штети на зградата на Археолошкиот музеј, а делот кадешто се наоѓа Архив на Македонија е повторно поплавен. Тече...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот