Лицата што не биле организатори и не учествувале во насилство може...

Групата за помирување го направи Предлог текстот  за делумна амнестија за обвинетите и учесниците во насилнииот упад во Собрание на 27 април минатата година. ,,Секое...

Дописникот на Гардијан од Будимпешта Даниел Нолан го ,,улови“ Груевски

Првата фотографија на Никола Груевски како се шета во Будимпешта, ја направил Дејвид Нолан, новинар-дописник кој е соработник и на Гардијан. Тој на својот Твитер...

Бугарскиот европратеник Ковачев се сретна со Хан, но нема детали што...

Бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев, објави фотографија со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, но не даде информации за што точно разговараале. Ковачев наведува дека...

Полицијата не дозволи блокада на крстосницата кај Црвен крст

Полицијата ги тргна од улица и од крстосницата кај Црвен крст неколкумината повозрасни граѓани кои дојдоа да ја блокираат за да протестираат против промена...

Заев: Јас сум Македонец и зборувам македонски јазик и тоа е...

Вака му одговори премиерот Зоран Заев на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, на секојдневните прозивки од негова страна за сметка на однесувањето на Македонија и...

Приватните специјализанти по стоматологија ретроактивно ќе бидат исплатени

За првпат, Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопшти Владата. Министерството за здравство информира дека обезбеден е...

Владата бара пари од донаторите за спроведување на мерките против аерозагадувањето

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа донаторски состанок на кој беше презентирана владината програма за намалување на аеро-загадувањето на кој се обратија...

Дводневен штрајк со глад на затворениците во Идризово, бараат амнестија

Затворениците на најголемиот македонски затвор Идризово, објавија дека стапуваат во дводневнен штрајк со глад. Бараат да бидат опфатени со Закон за амнестија и тој...

Мицкоски бара да се формира независно тело кое ќе ги преслуша...

,,Веднаш да се формира независно тело  коешто ќе го предводи човек на предлог  на опозицијата,  ќе ги преслуша, анализира, систематизира  сите материјали коишто се...

Свештеникот Миле Талески ги заклучи вратите на црквата ,,Св. Димитрија“ во...

Нов скандал во Австралиско-Новозеландската епархија во црковната општина ,,Св. Димитрија во Спрингвал. Имено, пред два дена на празникот ,,Св.Георгиј“, верниците останаа пред вратите на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот