Aвстралиската министерка за надворешни Џули Бишоп во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров,  беше домаќин на Џули Бишоп, министер за надворешни работи на Австралија. Ова е прва официјална...

Телефонски разговор Заев-Пенс пред средбата во Подгорица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа имаше телефонски разговор со потпретседателот на САД, Мајк Пенс-информираат од прес службата. Според соопштението, американскиот потпретседател...

Трамп и Путин се сретнаа и разговараа во Хамбург на самитот...

На маргините на  самитот Г-20 во Хамбург, за првпат се видоа лично и разговараа пшретседателите на САД и Русије, Доналд Трамп и Владимир Путин. Состанокот...

САД се сомневаат дека Русија го контролира Балканот од база во...

  ВАШИНГТОН —САД се загрижени за хуманитарниот центар во српскиот град Ниш, кој, според некои аналитичари, е центар за шпиунирање на американските интереси во регионот-известува...

Џонсон:ЕУ и САД да покажат лидерство за да се отргне Балканот...

Во интервју за српската редакција на Гласот на Америка, републиканскиот сенатор од сојузната држава Висконсин Рон Џонсон, кој е претседавач со Поткомисијата за Европа...

В.Британија-избори:Корбин ја повика Меј да поднесе оставка

Лидерот на лабуристите ја повика актуелната Премиерка  Тереза Меј, да поднесе оставка, затоа што го изгуби апсолутното мнозинство во британскиот Парламент по вчерашните избори. Според...

СД: САД со нетрпение очекува да соработува со новата Влада на...

САД им честита на Премиерот Зоран Заев и парламентарното мнозинство за формирање на нова Влада во Македонија. Како пријател и партнер на Македонија, САД со...

Во Србија истата мантра како во Македонија дека Хојт Ји не...

Српскиот премиер Александар Вучиќ, одговарајќи на новинарско пршање на новинар од ТвПрва, кое беше упатено до гостинот од САД Брајан Хојт Ји дали тој...

Путин верува дека Иванов со авторитетот и искуството ќе придонесе за...

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи....

АЏБ:Белата куќа пред нервен слом

Од двете страни на Белата куќа не недостасуваат потенцијални нервни сломови. Се зборува дека персоналот на Белата куќа е речиси пред колапс-скокаат од еден...

Во Фокусот

Избор на авторот