Словенија е можно место за прва средба Трамп-Путин

За време на посетата на словенечкиот Претседател Борут Пахор на Москва, по состанокот, рускиот Претседател Владимир Путин изјави дека нема против да се сретне...

Џон Лампе:Ситуацијата во Македонија не дава многу надеж(видео)

Во Вудроу Вилсон центарот во Вашингтон за перспективите на Балканот зборуваше експертот Џон Лампе, добар познавач на приликите на Балканот-пренесува  — Глас на Америка.   Лампе...

ВИДЕО: Тепачка во Парламентот на Јужноафриканска Република

   Членови на Парламентот , припадници на радикалната партија Борци за економска слобода, сите облечени во црвено, се степаа со обезбедувањето во парламентарната зграда. Тепачката...

Трамп со нови пораки-силно го подржува НАТО и добредојдени се тие...

Американскиот  претседател  Доналд Трамп најави дека ќе им дозволи влез во САД на сите оние кои ја сакаат неговата земја. Ова е најновата порака...

ВИДЕО:Федерален судија ја блокираше извршната наредба на Трамп

Федералниот судија од Сиетл Џејмс Робарт донесе привремена национална блокада на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп за влез на бегалци и граѓани на...

Нема промена во американската политика кон Македонија, State Department го поддржува...

Појаснување за американската политика во Македонија од вршителот на должност портпарол на Стејт департментот Марк Тонер. Американскиот Стејт департмент ја поддржува работата на Амбасадорот Џес...

Русија официјално се вклучи во политичката криза во Македонија

Русија констатира сериозно продлабочување на политичката криза во Македонија и силно надворешно влијание, се наведува во денешната реакција на Министерството за надворешни работи на...

Атакот кон амбасадорот Бејли преку ВМРО ДПМНЕ стаса до републикански конгресмени

Македонска радио телевизија преку постојаниот допиосник од САД Ирина Гелевска, денеска објави прилог во кој американски републикански конгресмени зборуваат против американскиот амбасадор во Македонија...

ВИДЕО: Масовни протести во Романија

Во Романија деновиве се одржуваат големи демонстрации против владиниот декрет за декриминализирање на некои коруптивни престапи. Најмалку 300 илјади луѓе излегле на улиците...

Протестен меморандум на State Department против одлуката на Трамп

Околу 900 вработени во американскиот Стејт Департмент потпишале интерен протестен меморандум во кој го изразуваат своето незадоволство и несогласување со уредбата на претседателот Доналд...

Во Фокусот

Избор на авторот