Во Кабул експлодира возило за Брза помош и усмрти 40...

Заменик-портпарол на Министерството за внатрешни работи на Авганистан, потврди дека бомбаш самоубиец со возило на Брза помош полно со експлозив, направил масакр на улица...

Грчки демонстранти се судрија со Македонци кои ги набљудуваа нивните протести...

Во Мелбурн, Австралија, грчката заедница одржа протест, скандирајќи дека Македонија е грчка, и дека не го даваат името. Како што известува порталот Фаланга од Австралија,...

Хојт Ји: Прашањето за името не е едноставна работа, но сега...

    Соединетите Американски Држави го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите од Западен Балкан во рамките на нивните меѓународно признати граници, а тоа треба...

На преговарачот Наумовски не му се допаѓа предлогот на Нимиц

(МИА)-Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц...

Нимиц: Терминот ,,Македонија“ е вклучен во предлогот за името

Пред денешната средба меѓу делегациите од Грција и Република Македонија во Њујорк, медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во вторникот рече дека неговиот предлог...

Премиерката на Нов Јужен Велс одби да именува нејзин заменик...

Премиерката  на Нов Јужен Велс, Gledys Berejiklian, го отфрли предлогот, Џон Бариларо да биде поставен за заменик-премиер на државата, затоа што побарал од федералната...

Јапонскиот премиер Шинзо Абе пристигна во Белград

Јапонскиот премиер Шинзо Абе, беше пречекан на аеродромот ,,Никола Тесла“ во Белград од српската премиерка Ана Брнабиќ  и министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Абе...

Амбасадорот во Панама поднесе оставка бидејќи не може повеќе да му...

Џон Фили, амбасадор на САД во Панама, поднесе оставка со образложение дека не може да му служи повеќе на претседателот Доналд Трамп. Дипломатот од...

Кога холандски новинари инсистираат на одговор од американскиот амбасадор тоа изгледа...

Новиот американски амбасадор во Холандија, Питер Хекстра, се најде на мета на холандските новинари заради поранешна изјава дека политичарите и автомобилите ги спалуваат во...

Форум за демократска Македонија потсетува дека РМ е уставно секуларна држава

Форумот за демократска Македонија по повод неодамнешните Бадникови поворки во кои учествуваа повеќе од 7000 деца потсетува дека Република Македонија според уставот е секуларна...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот