Абас на удар на Хамас

Хамас остро го критикуваше палестинскиот претседател Махмуд Абас затоа што присуствувал на погребот на поранешниот претседател на Израел, Шимон Перес, означувајќи го како Евреин,...

Џастин Трудо:Канада сака да ја види Македонија во НАТО

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, упати писмо со честитки за изборот за Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ,,Изборот за Премиер на Вашата...

Федерер е меѓу 100-те највлијателни луѓе во светот

20-кратниот освојувач на Гренд слем трофеи, Швајцарецот Роџер Федерер стана лик на една од насловните страници на новиот број на списанието „Тајм“(Time). 36-годишниот тенисер...

Со дрон убиени терористи во Јемен

Двајца високо позиционирани членови на Ал Каеда се убиени во напад со дрон на американската војска во Јемен, изјавиле локални официјални претставници за Ројтерс. Ова...

Мартин Шулц објави крај на коалицијата со Меркел и најави опозициско...

Откако стана јасно дека Ангела Меркел по четврти пат ќе победи на парламентарните избори во Германија, кандидатот на СПД за канцелар Мартин Шулц, најави...

Во турски Парламент жените се тепаа, мажите гледаа(видео)

Бурните расправи во турскиот Парламент за Уставните реформи кои го отвораат патот за референдум на кој ќе се бара да бидат потврдени зголемените ингеренции...

Каталонскиот Парламент прогласи независност

Светските медиуми јавуваат дека Парламентот на Каталонија, на тајно гласање се изјасни за независност од Шпанија. Каталонија прогласи независност! Наскоро повеќе за оваа светска топ вест....

Aмериканскиот амбасадор во Србија Кајл Скот не е дел од отповиканите

По веста  на Индипендент дека Доналд Трамп ги отповикал сите амбасадори без исклучок да се вратат во Америка, амбасадорот на оваа земја во Белград...

Кога холандски новинари инсистираат на одговор од американскиот амбасадор тоа изгледа...

Новиот американски амбасадор во Холандија, Питер Хекстра, се најде на мета на холандските новинари заради поранешна изјава дека политичарите и автомобилите ги спалуваат во...

Путин верува дека Иванов со авторитетот и искуството ќе придонесе за...

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи....

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот