Во Канада топлата вода смрзнува, а во Америка ајкулите и Нијагарините...

Од Америка пристигнуваат информации за екстремно ниски температури во повеќе делови низ државата. Си-Ен-Ен известува дека на крајбрежјето во сојузната држава Масачусетс, се пронајдени...

Канаѓаните не ги сакаат веќе солзите на премиерот Џастин Трудо(видео)

Канадскиот премиер Џастин Трудо, имаше емотивен настап со едно семејство бегалци од Сирија, на кое тој пред една година им посака добредојде во Канада,...

Победија партиите што се залагаат за независност на Каталонија

Блокот партии во Каталонија што се залагаат за независност на оваа шпанска провинција, освоија мнозинство во Парламентот на вчерашните предвремени избори. Тие имаат 70,...

Иванов ја отвори амбасадата на РМ во Бразил

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Бразил, вчера, свечено ја отвори Амбасадата во Бразил,  прва македонска Амбасада...

Продолжува официјалната посета на претседателот Иванов на Бразил

Во рамки на официјалната посета на Бразил, претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, оствари средба со г. Фернандо Колор де Мело, претседател на...

Сенаторот Ден Џонсон обвинет за сексуално вознемирување е пронајден мртов

Ден Џонсон, републикански сенатор од Кентаки, е пронајден мртов покрај својот автомобил со прострелна рана во главата. Се верува дека извршил самоубиство, откако беше...

Ивица Боцевски го пречека претседателот Иванов на аеродромот во Сао Пауло

Првата историска посета на еден македонски претседател на Бразил и, воопшто, на Јужна Америка тукушто започна! -напиша на ФБ страницата на македонската амбасада во Бразил,...

Во Ирак со парада се слави победата над Исламска држава

Во Багдад се одржува воена парада со која се слави победата над Исламска држава. Ирачкиот премиер Хајдер ел Абади , прогласи конечна победа на...

Ѓорчев го известил Стејт Департментот за притворите и упадот во домовите...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев оствари средба со Метју Палмер, директорот на Канцеларијата за јужна и централна Европа на Стејт Департментот, придружуван од Џошуа...

Путин ќе се кандидира на претседателските избори во 2018 година

Рускиот претседател  Владимир Путин, официјално ја објави својата кандидатура на следните претседателски избори, кои треба да се одржат идната година. ,,Ќе се кандидирам за местото...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот