Британскиот министер за одбрана поднесе оставка заради допирање на колено на...

Министерот за одбрана на Велика Британија денеска поднесе оставка на својата функција заради ,,грев“ од 2002 година. Имено, медиумите деновиве почнаа да му вадат ,,валкан...

За Ноќта на вештерките Трамп се дружеше со децата на неговите...

„Не можам да поверувам дека новинари можат да направат толку убави деца. Како медиумите успеаа во тоа, навистина не знам“-се обиде американскиот претседател, Доналд...

САД ја поддржуваат Шпанија во напорите да го спречи отцепувањето...

Американскиот Стејт Департмент ја поддржува Шпанија и е против отцепувањето на Каталонија. Официјален Вашингтон смета дека Каталонија е интегративен дел од Шпанија и ја поддржува...

Путин лично ги лансирал балистичките ракети на воена вежба(видео)

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој воедно е и Врховен командант на вооружените сили, лично лансирал 4 интерконтинентални балистички ракети во рамки на воената...

Каталонскиот Парламент прогласи независност

Светските медиуми јавуваат дека Парламентот на Каталонија, на тајно гласање се изјасни за независност од Шпанија. Каталонија прогласи независност! Наскоро повеќе за оваа светска топ вест....

Градоначалникот на општина Центар разменува искуства со збратимени градови во Истанбул

  Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, е во официјална посета на општина Бијоглу, Истанбул, во рамките на состанокот на градоначалниците на збратимените градови. Богдановиќ оствари...

Туркменистанскиот претседател му подари куче на Путин(видео)

Туркменистанскиот претседател  Гурбангулу Бердимукхамедов, на рускиот претседател Владимир Путин, по повод неговиот 65 роденден, му подари куче од расата централноазиски овчар. Путин го прегрна кучето,...

Каталонскиот претседател се повлече од прогласување независност и предложи преговори со...

Во својот долгоочекуван говор во каталонскиот Парламент,каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон предложи понатамошен дијалог со Шпанија за да се стаса до независноста. „Сакам да ја следам...

За независност на Каталонија од Шпанија гласале 90 проценти од излезените...

На референдумот што вчера се одржа под вонредни околности во Каталонија учествувале 2,26 милиони луѓе, а 2,02 милииона гласале за независност. Претседателот на регионалната...

Оставка на Секретарот за здравство Том Прајс заради скапи патувања

VOA-Извинувањето не можеше да го спаси Секретарот за здравство, кој најмувал чартер летови за бизнис патувања кога можел да лета на поевтини комерцијални. Секретарот за...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот