ФХ: Македонија, Узбекистан и Естонија се светли точки за демократијата за...

Светли точки во изминатата година на полето на демократијата беа Македонија, Узбекистан и Естонија. Ова е нотирано во најновиот извештај на организацијата која ја мери...

Музичари-странци ги доловија ,,Боите на македонската музика“ во амбасадата во Вашингтон

На 4 април (среда), Форумот за демократска Македонија, заедница на иселеници од Македонија, го одржа настанот „Боите на македонската музика“ во просториите на Амбасадата...

Скрипаљ не е веќе во животна опасност

Поранешниот двоен шпион, Сергеј Скрипаљ веќе не е во критична состојба, соопшти британскиот медицински тим. Додека агентот брзо се опоравува, пренесува Ројтерс, тензиите меѓу...

Гардијан: Како Борис Џонсон му заби автогол на Лондон со случајот...

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, ја прецени својата самодоверба кога без никакви докази изјави дека Русија е виновна за труењето на двојниот...

Словенија одбива да се солидаризира со В. Британија и нема да...

  Министерот за надворешни работи на Словенија, Карл Виктор Ерјавец, изјави дека владата нема да предложи примена на дипломатски мерки кон Русија заради солидарност кон...

Историска посета на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Кина

По неколкудневни шпекулации, кинеската Влада потврди дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, ја посетил Кина. Ова е прва посета на Ким Џонг Ун на некоја...

Телото на Адеа Шабани пронајдено закопано во близина на Сакраменто(видео)

Полицијата во Лос Анџелес верува дека ги пронашла остатоците од исчезнатата Адеа Шабани во плитка гробница на 80 километри северно од Сакраменто, објавија американските...

НАТО протера седум руски дипломати

  НАТО објави дека протерa седум руски дипломати и ja откажува акредитацијаta на уште три лица, како дел од „широкиот, силен и координиран“ меѓународен одговор...

Македонија ќе протера еден руски дипломат заради солидарност со В. Британија

Министерството за надворешни работи објавува дека во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и заради солидарност со Обединетото Кралство...

ФДМ: ОМД нема право да го монополизира ставот на целата дијаспора

Форумот за Демократска Македонија, заедница на иселеници од Македонија, потсетува дека граѓаните по потекло од Македонија членуваат во повеќе организации во дијаспората. Секоја од...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот