Ивица Боцевски го пречека претседателот Иванов на аеродромот во Сао Пауло

Првата историска посета на еден македонски претседател на Бразил и, воопшто, на Јужна Америка тукушто започна! -напиша на ФБ страницата на македонската амбасада во Бразил,...

Во Ирак со парада се слави победата над Исламска држава

Во Багдад се одржува воена парада со која се слави победата над Исламска држава. Ирачкиот премиер Хајдер ел Абади , прогласи конечна победа на...

Ѓорчев го известил Стејт Департментот за притворите и упадот во домовите...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев оствари средба со Метју Палмер, директорот на Канцеларијата за јужна и централна Европа на Стејт Департментот, придружуван од Џошуа...

Путин ќе се кандидира на претседателските избори во 2018 година

Рускиот претседател  Владимир Путин, официјално ја објави својата кандидатура на следните претседателски избори, кои треба да се одржат идната година. ,,Ќе се кандидирам за местото...

По заканата дека ќе скокне од покрив, украинската полиција го уапси...

Поранешниот грузијски претседател Михаел Сакашвили, беше уапсен во Киев, откако претходно се закануваше дека ќе скокне од покривот на неговата куќа: Сакашвили е уапсен под...

Две големи новинарски имиња отпуштени заради наводно сексуално вознемирување

Мет Лауер и Гарисон Килер ја загубија работата по наводите за сексуално малтретирање. Раководителот на NBC, Енди Лак соопшти дека: „Водителот на шоуто Today, Мет Лауер бил отпуштен од...

Димитров разговараше со Тилерсон и учествуваше на дебата со идниот американски...

Македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров, вчера (29 ноември 2017 год.) беше примен во Стејт департментот од страна на Рекс Тилерсон, Државен секретар на...

Стејт Департмент официјално потврди дека Хојт Ји е новиот амбасадор во...

Високио американски претставник Хојт Брајан ји ќе биде новиот американски амбасадор во Македонија, потврди Стејт департментот за Ал Џезира во Вашингтон. Хојт Џи ќе го...

Форум за демократска Македонија побара од министерот Димитров поголема отвореност на...

Претставници на на Форумот за демократска Македонија, Блаже Димов, Анета Георгиевска-Шајн, Маја Панова, и Харис Фазлиу во амбасадата на Република Македонија се сретнаа со...

Кинески генерал обвинет за корупција изврши самоубиство

  Заради обвинување дека примил мито, кинескиот генерал во пензија, Џанг Јанг, извршил самоубиство. Генералот Јанг порано бил на чело на Одделение за политички работи на...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот