Бојко Борисов поднесе оставка

Бугарскиот премиер Бојко Борисов поднесе оставка,еден ден по поразот на неговиот кандидат на претседателските избори на кои победи Румен Радев, кандидат на социјалистите. Оставката треба...

Неколку денови пред гласање, ФБИ најавува нова истрага за Клинтон

Во писмо до клучни републикански конгресни лидери, директорот на ФБИ Џејмс Коми ги информира дека агенцијата дознала за електронски пораки на демократскиот кандидат за...

Америка ќе гласа за Клинтон или за Трамп

Претседателската кампања е речиси при крај, но и демократката Хилари Клинтон и републиканецот Трамп ги интензивираат собирите пред денот на изборите. Трамп во моментов е...

,,Џунгла” се сели од Кале

Започна евакуацијата на најголемиот мигрантски камп наречен ,,Џунгла'  кој се наоѓа во францускиот град Кале. Според Франс прес власта ставила на располагање 60 автобуси кои...

Анкети: Клинтон е во предност пред Трамп

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД, Хилари Клинтон, во анкетите и понатаму е во блага предност во однос на републиканскиот противник Доналд...

Словенија се подготвува за нов бран бегалци

На најголемиот граничен премин меѓу Словенија и Хрватска, Бреган-Обрежје, словенечката влада почна да гради висока метална ограда, а пред два дена на ист начин...

Анкетните агенции во САД крахираа

Само Los Angeles Times, u во соработка на институтот USC Tracking,ја предвидоа победата на Доналд Трамп. Останататите осумдесетина агенции за анкетирање на јавното мислење и...

Кубанците од Мајами ја слават смртта на Кастро

  Емигрантите од Куба што живеат во Мајами по веста за смртта на долгогодишниот кубански лидер и револуционер Фидел Кастро ја слават неговата смрт. Имено, со...

Семеен кабинет на Трамп во Белата куќа

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера својот кабинет во Белата куќа да го исполни со членови од најтесното семејно опкружување и начинот на...

Загинати и повредени во пожар во клуб во Оукленд

  Најмалку 9 загинати и десетина исчезнати, повеќе повредени е трагичниот биланс од пожарот кој проголта еден ноќен клуб во Оукленд во Калифорнија. Во клубот...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот