Телефонски разговор Заев-Пенс пред средбата во Подгорица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа имаше телефонски разговор со потпретседателот на САД, Мајк Пенс-информираат од прес службата. Според соопштението, американскиот потпретседател...

Тешки зборови на втората ТВ дебата

Тешки зборови и обвинувања паднаа на втората телевизиска дебата меѓу претседателските кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп. На почеток Клинтон веднаш го нападнa Трамп за...

Пропадна референдумот во Унгарија

Според првите резултати од пребројувањето, референдумот во Унгарија за гласање против мигрантските квоти што ги наметна ЕУ, не успеа заради излезност помала од потребната....

Меркел исвиркана и непожелна во Дрезден

Германската канцеларка Ангела Меркел беше непријатно изненадена од лошиот пречек во Дрезден, каде дојде да го одбележи големиот Нацинален ден на германското обединување Неколку стотици...

Вработен во ,,Твитер“ ненамерно ја деактивирал страницата на Доналд Трамп

  Во четвртокот вечерта, посетителите на твитер-страницата на Доналд Трамп, цели 11 минути  можеа да видат  порака  "За жал, таа страница не постои!" Еден работник во...

Британскиот Врховен суд пресуди дека пратениците мора да гласаат за Брегзит

Во Врховен суд на Велика Британија меѓу врховните судии преовлада мислењето дека пратениците мора да гласаат пред да се  покрене член 50 за излегување...

ФБИ и изборите во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп истури грст навреди и критики за сметка на ФБИ и демократскиот кандидат Хилари Клинтон, откако директорот на Федералното биро...

Џон Лампе:Ситуацијата во Македонија не дава многу надеж(видео)

Во Вудроу Вилсон центарот во Вашингтон за перспективите на Балканот зборуваше експертот Џон Лампе, добар познавач на приликите на Балканот-пренесува  — Глас на Америка.   Лампе...

Клинтон жали што не победи

  Се надевам дека Доналд Трамп ќе биде успешен претседател на Американците. Жалам што не победив со нашите вредности и визија за оваа земја, но...

Борис Џонсон напушти интервју само по едно поставено прашање

  Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон напушти телевизиско интервју во живо откако новинарот му постави прашање кој е претседател на Јужна Кореја. На провокацијата на...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот