ВИДЕО:Федерален судија ја блокираше извршната наредба на Трамп

Федералниот судија од Сиетл Џејмс Робарт донесе привремена национална блокада на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп за влез на бегалци и граѓани на...

САД:Договорот за добрососедство ќе придонесе за политичката стабилност

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Овој важен, прогресивен договор ги признава...

Трамп подготвува укинување на правата на трансродните ученици?

Се очекува наскоро администрацијата на американскиот Претседател Доналд Трамп да ги поништи постојните насоки за државните училишта со кои се штитеа правата на трансродните...

Заеви се фотографираа со Трампови

⁠⁠⁠⁠⁠Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. ГС на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки...

В. Британија шокира со промена на политиката кон сирискиот претседател Асад

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон ја изненади британската, но европската јавност со промена на ставот кон претседателот на Сирија Башар ел Асад....

Конзервативна невладина организација ,,Judicial Watch“ поднесе тужба против СД и УСАИД...

Американската невладина организација декларирана како конзервативна , Џудишал Воч, поднесе тужба против  Стејт Департментот и Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) за извештаи и...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот