Трамп нареди сите амбасадори поставени од Обама да се повлечат до...

Доналд Трамп издал наредба до 20 јануари, пред неговата инаугурација, сите амбасадори во светот поставени од Барак Обама да се повлечат од своите функции....

Џо Бајден му порача на Трамп да порасне

Несериозно и опасно е Претседател да не им верува на безбедносните служби и да тврди дека знае повеќе од нив, -вака потпретседателот Џо Бајден...

Притвор за Харадинај во Франција

  Францускиот апелациски суд  одлучи  Рамуш Харадинај да остане во притвор додека   Србија не упати официјално барање за негово испорачување, пренесува Ројтерс.  Во српското...

Убиено момче за две кока-коли и демолирани ориентални ресторани во...

Полската полиција ги надгледува сите ориентални ресторани во земјата по нередите во градот Елка заради убиството на едно 21 годишно полско момче за време...

Турската полиција објави фотографија од напаѓачот во ноќниот клуб

Турската полиција верува дека го лоцирала напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул , кој уби 39, а рани над 60 лица главно странски државјани. Тој...

Америка протера 35 руски дипломати

Заради сајбер нападот во текот на изборите во САД кога беа хакирани десетици илјади мејлови на изборниот тим на Хилари Клинтон, администрацијата на претседателот...

Паника во Москва, евакуирани три метро станици

По анинимно јавување за поставена бомба, евакуирани се околу 3000 патници од станици во московското метро. Анонимен јавувач рекол дека е поставена бомба во...

Ослободени сите заложници од либискиот авион

Сите заложници се ослободени од киднапираниот либиски авион на компанијата  "Африкија ервејз".  Авионот беше киднапиран на локалната рута од Себа до Триполи и потоа...

Акција на германските командоси во бегалски центар во Берлин

Утрината по 8 часот, германските специјални сили влегле во хангарот на бившиот аеродром Темпелхоф во јужен Берлин, јавуваат германските медиуми. Темпелхоф инаку се користи...

За Русија убиството на амбасадорот во Анкара е терористички напад

Официјалната претставничка на Руското министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека убиството на рускиот амбасадор во Турција е терористички напад. Атентатот се случи попладнето...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот