Протестен меморандум на State Department против одлуката на Трамп

Околу 900 вработени во американскиот Стејт Департмент потпишале интерен протестен меморандум во кој го изразуваат своето незадоволство и несогласување со уредбата на претседателот Доналд...

Трамп ги менува непослушните и ги прогласува за предавници

Американскиот претседател Доналд Трамп ја смени главната државна обвинителка  Сели Јејтс која се спротистави на неговата антиимиграциска политика. Јејтс беше вршител на должност главен државен...

Трамп забрани влез за сите бегалци во Америка

Американскиот претседател Доналд Трамп донесе наредба со која се забранува влез за сите бегалци во САД на 4 месеци, а за сириските на неодредено...

Прва државничка средба на Трамп со Тереза Меј

Британската премиерка Тереза Меј е првиот странски државник кој е пречекан во Белата куќа од претседателот Доналд Трамп. Трамп на заедничката прес конференција рече...

ВИДЕО од првото тв интервју:Нуклераните шифри делувале отрезнувачки на Трамп

Телевизијата "ABC" го направи првото тв интервју со американскиот претседател Доналд Трамп и тоа шетајќи се со него низ Белата Куќа. Како што пренесуваат...

В. Британија шокира со промена на политиката кон сирискиот претседател Асад

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон ја изненади британската, но европската јавност со промена на ставот кон претседателот на Сирија Башар ел Асад....

Медлин Олбрајт е подготвена да се декларира како муслиманка заради Трамп

Поранешната американска  државна секретарка Медлин Олбрајт на Твитер реагираше дека е подготвена да се декларира како муслиманка заради рестриктивната мигрантска политика на новиот американски...

Телохранител на Трампови со својата протетичка рака ја остави во чудо...

Не престануваат анализите на секој детал од фотографиите, снимките, изразите на лице, мимиките, насмевките, покретите на новиот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство....

Трамп ќе го реализира ветувањето за стопирање на влез за мигранти

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе го потпише указот со кој ќе се ограничи влегувањето и издавање визи за одредени мигранти на територија на...

Британскиот Врховен суд пресуди дека пратениците мора да гласаат за Брегзит

Во Врховен суд на Велика Британија меѓу врховните судии преовлада мислењето дека пратениците мора да гласаат пред да се  покрене член 50 за излегување...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот