Референдум за уставни промени во Италија

Италијаните  на референдум гласаат за или против измени на  Уставот , што може да ја втурне оваа земја во нова политичка криза, но и...

Загинати и повредени во пожар во клуб во Оукленд

  Најмалку 9 загинати и десетина исчезнати, повеќе повредени е трагичниот биланс од пожарот кој проголта еден ноќен клуб во Оукленд во Калифорнија. Во клубот...

Франсоа Фијон кандидат за претседател на француската десница

62-годишниот Франсоа Фијон, поранешен премиер на Франција , ќе биде кандидатот за претседател од француската десница на претседателските избори кои треба да се...

Кубанците од Мајами ја слават смртта на Кастро

  Емигрантите од Куба што живеат во Мајами по веста за смртта на долгогодишниот кубански лидер и револуционер Фидел Кастро ја слават неговата смрт. Имено, со...

Почина Фидел Кастро

На 90 годишна возрacт почина долгогодишниот кубански лидер Фидел Кастро. Роден е на 13 август 1926 (според некои 1927) во Мајари во провинцијата Ориенте. Татко...

Трамп именуваше милијардерка за секретар за образование

Новиот американски претседател Доналд Трамп ја именуваше милијардерката и филантропка од Мичиген Бетси Девос за секретарка за образование, а гувернерката на Јужна Каролина Ники...

Трамп не ги сака новинарите и прес конференциите

Трамп открива : Овие 6 работи ќе ги направам штом ќе влезам во Белата куќа Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден по...

САД ги предупреди своите грѓани за можни терористички напади во Европа

Американскиот Стејт Департмент ги предупреди своите граѓани кои патуваат во земјите од Европа или веќе се наоѓаат таму дека претстојниот викенд се можни терористички...

Кој е Мајк Помпео-новиот шеф на CIA?

Мајк Помпео (Mike Pompeo) ќе биде новиот шеф на моќната разузнавачка американска служба ЦИА. Тој ја прифати понудата на идниот претседател Доналд Трамп, но...

Семеен кабинет на Трамп во Белата куќа

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера својот кабинет во Белата куќа да го исполни со членови од најтесното семејно опкружување и начинот на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот