Полската влада се предомислува

Полската влада е под притисок на членови од својата влада да го повлече контроверзниот и конзервативен закон за забрана на абортус. Повеќемина високи претставници...

Антонио Гутереш ќе биде новиот Генерален секретар на ООН

Постојаниот претставник на Русија во ООН Виталиј Чуркин објави , пренесуваат руски медиуми, дека сите членки на комитетот за избор на нов Генерален секретар...

И Бугарија поставува ограда против мигранти

Бугарија ќе постави жичена ограда долга 100 километри долж границата со Грција и со Турција, распоредувајќи илјада граничари да го спречат приливот на мигранти,...

Тенковите ја пробија линијата на отпор во Халеп

Прв пат по 4 години отпор и граѓанска војна во Сирија, тенковите на војската на Сирија ја пробија линијата на отпор на бунтовниците и...

Жените во Полска и покажаа среден прст на Владата

Жените во Полска деновиве се во општа мобилизација за одбрана на своите основни права - правото на абортус! Се одржуваат масовни женски штрајкови во...

САД ги суспендираа разговорите со Русија

Америка ги суспендираше билатералните разговори со Русија за Сирија, чија цел беше оживувањето на прекинот на борбите во Халеп и околината и воспоставување на...

Абас на удар на Хамас

Хамас остро го критикуваше палестинскиот претседател Махмуд Абас затоа што присуствувал на погребот на поранешниот претседател на Израел, Шимон Перес, означувајќи го како Евреин,...

Отфрлен емигрантскиот план на Барак Обама

Белата куќа изрази разочарување со одлуката на американскиот Врховен суд да не ги сослуша аргументите на администрацијата на претседателот Барак Обама во настојувањата да...

Граѓаните бараат подобар договор со Фарк

Ден по неуспешниот референдум, во Колумбија станува јасно дека пораката на граѓаните е дека власта мора да направи нов мировен договор со Фарк,...

Меркел исвиркана и непожелна во Дрезден

Германската канцеларка Ангела Меркел беше непријатно изненадена од лошиот пречек во Дрезден, каде дојде да го одбележи големиот Нацинален ден на германското обединување Неколку стотици...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот