Путин и Ердоган во завршни договори за Турски поток

Договорите за изградбата на гасоводот за руски природен гас преку Турција би требало да бидат финализирани утре, кога во Истанбул ќе се состанат претседателите...

Жените во Полска и покажаа среден прст на Владата

Жените во Полска деновиве се во општа мобилизација за одбрана на своите основни права - правото на абортус! Се одржуваат масовни женски штрајкови во...

Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја откажа најавената средба со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, планирана за 12 јуни. Причина за откажувањето е соопштението на северна...

Америка до 2030-та ќе испраќа луѓе на Марс

Претседателот на САД, Барак Обама, изјави дека една од главните цели на американската вселенска програма до 2030 година ќе биде пренос на луѓе...

Со предавање на Универзитет Колумбија, премиерот Заев ја заврши посетата на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот на надворешни работи, Никола Димитров и министерот за дијаспора, Едмонд Адеми беше почесен...

Вук Јеремиќ: Од лидерите на Западен Балкан само Заев беше интересен...

За обраќањето на српскиот претседател Александар Вучиќ на 72 Генерално собрание на ОН, Јеремиќ на Твитер напиша: Vuk Jeremić  ✔@jeremic_vuk Prazna sala GSUN za vreme obraćanja Srbije,...

Ивица Боцевски го пречека претседателот Иванов на аеродромот во Сао Пауло

Првата историска посета на еден македонски претседател на Бразил и, воопшто, на Јужна Америка тукушто започна! -напиша на ФБ страницата на македонската амбасада во Бразил,...

Грузиската црква го игнорира Папата

Едвај 3000 верници дојдоа на саботната (01.10) миса што ја одржа Поглаварот на римокатоличката црква Папата Франциск во Тбилиси, главниот град на Грузија. Стадионот...

Форум за демократска Македонија побара од министерот Димитров поголема отвореност на...

Претставници на на Форумот за демократска Македонија, Блаже Димов, Анета Георгиевска-Шајн, Маја Панова, и Харис Фазлиу во амбасадата на Република Македонија се сретнаа со...

Турција на распаќе-Турците утре гласаат за диктатура или за демократија

На 16 април се одржува референдум во Турција на кој граѓаните на оваа 80 милионска земја ќе одлучуваат дали ќе му ги зголемат уставните...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот