Шекеринска во Вашингтон се сретна со заменик помошникот на секретарот за...

Министерката Радмила Шекеринска на вториот ден од официјалната посета на САД се сретна со заменик – помошникот на секретарот за одбрана на САД, Лора...

Историска средба меѓу лидерите на Северна и Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, првпат ја помина границата и пристигна во Јужна Кореја, каде го дочека претседателот, Мун Џае Ин, кој го пофали...

Американските медиуми полни со ,,нежностите“ меѓу Трамп и Макрон (видео)

Американските медиуми се преполни со пикантерии од средбата меѓу американскиот и францускиот претседател во Вашингтон. Се чини дека начинот на кој Доналд Трамп се...

Репортери без граници: Јавниот сервис се уште е во служба на...

Македонија е рангирана на 109-то место во најновиот Извештај за слобода на медиумите на Репортери без граници, што е напредок за две места во...

Форум за демократска Македонија и пријателите низ светот-една поинаква дијаспора(видео)

Иселениците од Македонија, од сите етнички групи, што живеат на сите страни од светот, се најдобрите амбасадори на нејзината култура, различност, традиција, на јазиците...

Хаос и пукање во Ријад- Саудиска Арабија заради дрон над кралската...

Безбедносните сили на Саудиска Арабија, вчера беа во вонредна состојба, мислејќи дека некој  ја нападнал кралската палата во главниот град Ријад и дека се...

ФДМ собира пари за учество на талентирани ученици на Олимпијади за...

Организацијата на македонски иселеници низ светот, Форум за демократска Македонија, собира средства за помош на талентирани ученици на разни натпревари и олимпијади на знаењето....

Стејт Департмент: Неказнивоста е голем проблем во Македонија

Американскиот Стејт Департмент го објави годишниот извештај за човекови права ВАШИНГТОН — Стејт Департментот го објави извештајот за човекови права за 2017-та година. Во него е...

Федерер е меѓу 100-те највлијателни луѓе во светот

20-кратниот освојувач на Гренд слем трофеи, Швајцарецот Роџер Федерер стана лик на една од насловните страници на новиот број на списанието „Тајм“(Time). 36-годишниот тенисер...

Кралот на Свазиленд го промени името на државата во еСватини(e Swatini)

Нема многу луѓе на светот што можат да променат име на држава, коментира РТС. Но, кралот Мсвати може- тој е еден од ретките преостанати...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот