Стинг ги нарече светските лидери кукавици

Британскиот музичар Стинг во Атина ги нарече светските лидери „кукавици и полулуѓе“ заради неспособноста да се справат со бегалската криза, но упати и пофалби...

Шест кандидати меѓу кои една жена се во трка за Претседател...

Во Турција денеска се одржуваат вонредни претседателски и парламентарни избори. Фаворит е актуелниот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој речиси 16 години победува на сите...

Пет години затвор за поранешен дипломат на Ватикан за поседување детска...

 Судот во Ватикан осуди поранешен дипломат на Светата столица со пет години затвор за поседување и дистрибуција на детска порнографија, што е прво судење...

Уште еден дипломат од американската амбасада во Куба заболе од мистериозната...

"Уште ден дипломат во амбасадата на САД во Хавана заболе од ,,Кубанскиот синдром “соопшти Стејт департментот.  Станува збор за еден од двајцата вработени во Амбасадата...

Уапсен е мажот кој се закануваше со бомба во Лондон

Британската полиција уапси маж на лондонската железничка станица кој се закануваше со бомба.Станицата „Черинг Крос“ претходно беше евакуирана, а сообраќајот блокиран. Мажот стоел на шините...

Сопругата на Нетанјаху обвинета за проневера  на 100.000 долари

 Сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара, денеска е обвинета за проневера на државни средства, соопшти израелското Министерство за правда. Таа е осомничена за злоупотреба...

Ким Јонг му „ги испрати“ на Трамп посмртните остатоци од 200...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Северна Кореја  ги вратила посмртните остатоци од 200 американски војници  исчезнати за време на Корејската војна. ,,Вратени се нашите ...

Јулија Тимошенко ќе се кандидира за претседател на Украина

Украинскиот опозициски лидер Јулија Тимошенко објави дека планира да се кандидира на претседателските избори што треба да се одржат во 2019 година. 'Јас ќе се...

Дипломатскиот пасош на Бекер е лажен

Централноафриканската Република (ЦАР) официјално демантираше дека Борис Бекер е еден од нивните официјални дипломати и објави дека пасошот со кој германската тениска ѕвезда сака...

Трамп ќе формира ,,вселенска војска”

Американскиот претседател Доналд Трамп објави создавање на шести вид вооружени сили – вселенски, кои нема да се зависни од воздухопловните. – Судбината надвор од Земјата...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот