Путин ќе се кандидира на претседателските избори во 2018 година

Рускиот претседател  Владимир Путин, официјално ја објави својата кандидатура на следните претседателски избори, кои треба да се одржат идната година. ,,Ќе се кандидирам за местото...

По заканата дека ќе скокне од покрив, украинската полиција го уапси...

Поранешниот грузијски претседател Михаел Сакашвили, беше уапсен во Киев, откако претходно се закануваше дека ќе скокне од покривот на неговата куќа: Сакашвили е уапсен под...

Две големи новинарски имиња отпуштени заради наводно сексуално вознемирување

Мет Лауер и Гарисон Килер ја загубија работата по наводите за сексуално малтретирање. Раководителот на NBC, Енди Лак соопшти дека: „Водителот на шоуто Today, Мет Лауер бил отпуштен од...

Димитров разговараше со Тилерсон и учествуваше на дебата со идниот американски...

Македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров, вчера (29 ноември 2017 год.) беше примен во Стејт департментот од страна на Рекс Тилерсон, Државен секретар на...

Стејт Департмент официјално потврди дека Хојт Ји е новиот амбасадор во...

Високио американски претставник Хојт Брајан ји ќе биде новиот американски амбасадор во Македонија, потврди Стејт департментот за Ал Џезира во Вашингтон. Хојт Џи ќе го...

Форум за демократска Македонија побара од министерот Димитров поголема отвореност на...

Претставници на на Форумот за демократска Македонија, Блаже Димов, Анета Георгиевска-Шајн, Маја Панова, и Харис Фазлиу во амбасадата на Република Македонија се сретнаа со...

Кинески генерал обвинет за корупција изврши самоубиство

  Заради обвинување дека примил мито, кинескиот генерал во пензија, Џанг Јанг, извршил самоубиство. Генералот Јанг порано бил на чело на Одделение за политички работи на...

Масакр во џамија во Египет, преку 200 убиени и стотици ранети

Во џамија во град na Синај, Египет, загинале најмалку 200 верници, а стотици се ранети , во напад изведен од вооружена група луѓе, која...

Швајцарско село подарува 70.000 швајцарски франци за четиричлено семејство

Швајцарското село Албинен, во кантонот Вале, планира да издвојува 70.000 швајцарски франци за четиричлено семејство, доколку решат да дојдат да живеат таму. За десетина...

На Шарапова и се заканува седумгодишна казна затвор

 На тениската суперзвезда Марија Шарапова, и се заканува седумгодишна казна затвор за мамење околу продажба на луксузни станбени објекти во Индија. Повеќе светски медиуми пренесуваат...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот