Александер Ван дер Бален нов Претседател на Австрија

  Независниот кандидат 72 годишниот Александер Ван дер Белен, кој беше поддржан од Партијата на зелените победи на претседателските избори во Австрија. Кандидатот на партијата...

Во САД неизвесно до крај

При водство на републиканскиот кандидат со 244 електорски гласови наспроти 215 за демократскиот кандидат до овој момент, до крај останува неизвесен исходот од претседателските...

Референдум за уставни промени во Италија

Италијаните  на референдум гласаат за или против измени на  Уставот , што може да ја втурне оваа земја во нова политичка криза, но и...

Први на удар Обамакер и ЛГБТ заедницата

Американскиот претседател Доналд Трамп само неколку часови по преземањето на должноста, потпиша извршна наредба со која се прават значајни измени во популарниот Обамакер, Закон...

САД загрижени поради апсењето на курдските лидери

„Официјален Вашингтон изразува длабока загриженост поради апсењето на опозициските курдски лидери во рамки на истрага за тероризам во Турција“, соопшти портпаролот на Белата куќа,...

Хилари Клинтон гласаше во Њујорк

Кандидатаката за Претседател на САД од Демократската партија Хилари Клинтон, гласаше во Њујорк, додека гласањето на Доналд Трамп, кандидат на републиканците се очекува во...

Бомбаш самоубиец директно погоден со ракета (видео)

Сириските демократски сили објавија видео од уништување на бомбаш самоубиец со ракета, откако со автомобилот се упатил кон нивната заседа во во пограничната област...

Започнаа изборите во САД

Традиционално, на полноќ, започнаа изборите во Соединетите Американски Држави во малечкото место Диксвил Ноч во државата Њу Хемпшир, кое има само осум гласачи. Според...

Обама: Ако ме сакате, гласајте за Хилари Клинтон

Една недела пред претседателските избори во САД, предизборната кампања го достигнува врвот, а актуелниот претседател Барак Обама активно настојува да обезбеди поддршка од избирачите...

Трамп: Ќе бидам претседател на сите американци

Хилари Клинтон во телефонски разговор му ја честитала победата уште пред да бидат преброени гласовите. Доналд Трамп излезе со победнички говор пред поддржувачите, и најави...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот