Кога холандски новинари инсистираат на одговор од американскиот амбасадор тоа изгледа...

Новиот американски амбасадор во Холандија, Питер Хекстра, се најде на мета на холандските новинари заради поранешна изјава дека политичарите и автомобилите ги спалуваат во...

Кубанците од Мајами ја слават смртта на Кастро

  Емигрантите од Куба што живеат во Мајами по веста за смртта на долгогодишниот кубански лидер и револуционер Фидел Кастро ја слават неговата смрт. Имено, со...

Еве како реагираше Хојт Ји на прашањето дали ќе биде следниот...

Хојт Брајан Ји е актуелен заменик  помошник на државниот секретар на САД, за Европа и Евро-Азија. Неговата дејност на Балканот е интензивна и динамична....

Руската војска останува во Сирија

Долниот дом на рускиот парламент денес ја ратификуваше спогодбата со Сирија со која се дозволува руската војска во таа земја да остане на неограничено...

Протестен меморандум на State Department против одлуката на Трамп

Околу 900 вработени во американскиот Стејт Департмент потпишале интерен протестен меморандум во кој го изразуваат своето незадоволство и несогласување со уредбата на претседателот Доналд...

Бојко Борисов поднесе оставка

Бугарскиот премиер Бојко Борисов поднесе оставка,еден ден по поразот на неговиот кандидат на претседателските избори на кои победи Румен Радев, кандидат на социјалистите. Оставката треба...

На преговарачот Наумовски не му се допаѓа предлогот на Нимиц

(МИА)-Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц...

Видео од апсењето на осомничениот за нападот во клубот ,,Реина” во...

Турските медиуми јавија дека е уапсен напаѓачот на ноќниот клуб во Истанбул, кој за време на Новогодишната ноќ изврши масакр убивајќи 39, а 50...

Мицкоски во Вашингтон: Приоритети ни се НАТО, ЕУ и стратешко партнерство...

Во рамките на посетата на Соединетите Американски Држави, во Вашингтон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати на Конференција за безбедност организирана од Конгресот...

Две големи новинарски имиња отпуштени заради наводно сексуално вознемирување

Мет Лауер и Гарисон Килер ја загубија работата по наводите за сексуално малтретирање. Раководителот на NBC, Енди Лак соопшти дека: „Водителот на шоуто Today, Мет Лауер бил отпуштен од...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот