Путин ја дочека Меркел со голем букет рози

Германската канцеларка Ангела Меркел допатува во Сочи каде беше пречекана од двајцата први луѓе на Русија, а претседателот Путин и врачи убав букет бели ...

Се урна Боинг со 107 патници при полетувањето од аеродром...

Авион со 107 патници се урна веднаш по полетувањето од аеродромот во близина на Хавана, јавува CNN. Кубанската државна телевизија јавува дека Boing 737 се...

Осуммина мртви при напад во средно училиште во Санта Фе

Најмалку осум лица загинале откако ученик во Санта Фе отворил оган на час по ликовно во средно училиште во Тексас. Полицијата веднаш одговорила на...

Бучковски: Борисов лавовски се бори за Македонија

Западниот Балкан е на крстопат - или ќе бидеме или нема да бидеме таму, рече Владо Бучковски, поранешен македонски премиер, во емисијата "Светот е...

Каракачанов: Илинденското востание е бугарско и е дел од заедничката историја

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија, кое било разговарано вчера меѓу лидерите на Македонија и Грција. Ова го соопшти вицепремиерот и...

МНР бара корекција на навредливата формулација ,,јазик на БЈРМ“

,, Би сакале да ве информираме дека Министерството за надворешни работи, преку Постојаната Мисија на Република Македонија во ЕУ, испрати официјална реакција до надлежните...

Целосната Декларација од Самитот на ЕУ-Западен Балкан одржан во Софија

Во продолжение ви го пренесуваме целосниот текст од Декларацијата од Самитот на ЕУ и Западен Балкан што се одржа во Софија: Ние, лидерите на Европската...

Република Илинденска Македонија

Ова е предлогот што е предложен од македонската страна, а прифатен како заеднички и од грчка страна. Република Илинденска Македонија. A1on пишува дека од дипломатски...

Мицкоски ѝ се пожалил на британската премиерка дека Владата нема демократски...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска (17 мај 2018 година) оствари средба со британската премиерка Тереза Меј.  На средбата стана збор за актуелната политичка и...

Шекеринска ја пречека британската премиерка Тереза Меј(видео)

Фотографии и видео инсерти од пречекот на скопскиот аеродром на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј од страна на вицепремиерката Шекеринска. ak

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот