Иванов и Мета разговарале за здравјето на Темелко и изразија загриженост...

Албанија се залага за почитување на малцинските заедници, нивниот идентитет и култура. Имаше измени на законот, кој ја регулира оваа област и кој беше...

Александар Вучиќ разговараше со Алекс Сорос син на Џорџ Сорос и...

Претседателот на  Републике Србије, Александар Вучиќ, се состана  со синот на филантропт Џорџ Сорос, Алексанадар (Алекс) Сорос и разговараа за идната соработка меѓу Србија...

Почина легендарната чешка тенисерка Јана Новотна(видео)

Легендарната чешка тенисерка Јана Новотна, почина на 50 години, после тешка и долга борба со канцерот. Новотна го постигна својот најголем успех во кариерата во...

Александар Станковски: Со Еди Рама во 1997 пушевме хашиш во Копенхаген(видео)

За пушењето хашиш со Еди Рама и легализација на дрогата, кемтрејловите кои го запрашуваат и прават апатичен и глуп македонскиот народ, Вмро Дпмне...

Деканот на Богословскиот факултет смета дека сега е моментот за решавање...

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно...

Бугарскиот европратеник Ковачев е воодушевен и смета дека БПЦ треба веднаш...

  Андреј Ковачев, бугарски европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, смета дека писмото на МПЦ ОА, до Бугарската Православна Црква е...

БАН: Македонскиот јазик е ,, деструктуриран книжевен бугарски јазик“(видео)

Бугарската лингвистка од Институтот за бугарски јазик при Бугарската Академија на науки, доцент Ана Кочева, во интервју за БНТ(бугарска национална телевизија) објави дека имаат...

Премиерот Заев ќе престојува во дводневна посета на Србија

Македонскиот премиер, Зоран Заев, во понеделник и вторник(20 и 21 ноември) , ќе престојува во дновневна официјална посета на Белград. Тој ќе се сретне...

Фидана Ќилханџиу: Душата ме боли што не го зборуваме македонскиот мајчин...

Македонското малцинство во Албанија нема кој да го чуе. Младата  поетеса со македонско потекло, Фидана Ќилханџиу, на вчерашната трибина во Прилеп, ги воодушеви присутните...

Песни и славење по разрешувањето на Мугабе од лидерската партиска позиција...

Владејачката партија во Зимбабве ЗАНУ-ПФ, го разреши претседателот на државата Роберт Мугабе од лидерската функција во партијата, обајвија агенциите. Во извештаите се наведува дека...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот