Захариева: Денеска Бугарија и Македонија зборуваат со јазикот на љубовта (фото...

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, на својот ФБ профил постави фотографии на кои се гледа дека се во големо расположение со нејзиниот...

ВМРО ДПМНЕ повикува на протест за името, СДСМ да кажеме ДА...

 ВМРО ДПМНЕ ги повика сите граѓани, како што велат, ,,незадоволни од капитулацијата на Зоран Заев, незадоволни од договорот кој го постигнал со Ципрас, незадоволни...

ИСИС со нови закани до организаторите на Светското првенство во Русија

  Терористичката организација Исламска република (ИСИС) повторно се закани со масовни напади на Светското првенство во Русија. ИСИС преку видеопорака која гласи „Ќе ве изгориме,...

,,Исчезнатиот“ новинар Цветковиќ имал телефонски разговори со лица од Македонија

Српскиот новинар, Стефан Цветковиќ, според оперативни сознанија на полицијата, пред мистериозното исчезнување имал телефонски разговори со непознати лица од Македонија и контакти со српски...

Foreignpolicy: Алексис Ципрас од Грција и Зоран Заев од Македонија заслужуваат...

  ,,Алексис Ципрас ја заслужува Нобеловата награда за мир“ Со овој наслов, политичкиот магазин Foreignpolicy, ги коментира последните случувања во грчко-македонските односи. Текстот е потпишан од Едвард...

Пратеникот на СИРИЗА Јорго Урсузидис, испрати порака од грчкиот Парламент на...

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот...

Високи меѓународни гости се очекуваат на потпишувањето на Договорот за името...

Во недела во Преспа, на грчка страна, ќе биде потпишанa „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на...

Пратениците на Златна Зора отстранети од дискусија по повикот за воен...

Невиден инцидент се случи  во зградата на Парламентот за време на дебата за недоверба на  владата на премиерот Алексис Ципрас, коментираат грчките медиуми. Пратеникот на...

Димитров: Наша работа е да создадеме шанса, на граѓаните е да...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од Берлин по средбата со германскиот министер за надворешни работи, најави дека претстојните денови ќе се потпише договорот...

Мицкоски најави протести против договорот со Грција за решавање на спорот...

ВМРО ДПМНЕ донесе одлука да протестира против договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор за името. Претседателот на партијата состанокот на ИК, изјави: ,,Во ...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот