Пописот во Македонија ќе се спроведе од 1 до 21 април...

Пописот на населението во Република Македонија ќе се спроведе во 2020 година  од 1 до 21 април. На терен ќе бидат ангажирани околу 5.000...

Владата одобри основање на Национална установа ,,Ансамбл за албански народни ора...

  Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од основање нова Национална установа „Анасамбл за албански народни ора и песни...

Сопругата на потенцијалниот француски Претседател Макрон е 24 години постара...

Емануел Макрон, кој однесе најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Франција, има 39 години и сопруга која е постара од него...

Каталонците со воодушевување го прославија пратеничкото ,,Si“ за независност од Шпанија(видео)

Каталонскиот Парламент со 70 гласови ЗА, 10 против и 2 неважечки гласа, прогласи независност од Шпанија , со што треба да започне придвижување на...

Могерини: Може да славите и потоа да се вратите на работа(видео)

,,Ја носам добрата вест дека ЕК препорача почеток на преговорите за членство. Се вративте назад на добрата патека. Може да славите и потоа да...

ВМРО ДПМНЕ:,,Народот одлучи, процесот на десороизација почнува”

ВМРО ДПМНЕ објави заканувачко, опасно и соопштение полно со загрижувачки пораки упатени до невладиниот сектор, Заев и СДСМ, кои упатуваат на следните чекори кои...

Трамп именуваше милијардерка за секретар за образование

Новиот американски претседател Доналд Трамп ја именуваше милијардерката и филантропка од Мичиген Бетси Девос за секретарка за образование, а гувернерката на Јужна Каролина Ники...

Бугарскиот европратеник Ковачев продолжува со мисијата за бугаризирање на македонското малцинство...

Пред десетина денови, поточно на  29 мај 2017 година, бугарска делегација во состав Андреј Ковачев, европратеник, Росен Плевнелиев, поранешен Претседател на Бугарија, и Милен...

За Макрон зборот е збор-се врати и се ожени со 24...

Емануел Макрон, кој однесе најмногу гласови и во вториот круг од претседателските избори во Франција, има 39 години и сопруга која е постара од...

СДСМ: Затворањето на ,,Утрински весник“ дополнително ќе ја влоши состојбата со...

  Затворањето на Утрински весник е доказ зошто Македонија е последна на Балканот по медиумски слободи и се неопходни промени-реагираат од СДСМ. Најавеното затворање на Утрински...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот