Упад во електронската пошта на СЈО

Извршен е неовластен упад во електронската пошта на СЈО, соопштија од прес службата на обвинителството. Скопје, 29.09.2016 година – Со оглед дека повеќе медиуми изразија...

Судот треба да одлучи за притвор и одземање патни исправи

До крајот на денот треба да се знае, дали Кривичен совет во Основен суд Скопје 1- Скопје ќе одлучи да го прифати барањето...

Последни пратенички прашања

Последниот четврток во септември е резервиран за последните пратенички прашања што овој парламентарен состав ќе ги упати до министрите од техничката влада на чие...

Шведска повторно воведува воена обврска

Осум години откако ја укина, шведската влада објави дека од 2018 година повторно ќе воведе воена обврска. Одлуката треба да биде усвоена од Парламентот, но...

Бугарија го смени кандидатот за генерален секретар на ОН

Кристалина Георгиева е новиот кандидат на Бугарија за генерален секретар на Обединетите нации. Таа ја замени Ирина Бокова, која досега беше бугарски кандидат за...

Почина Шимон Перес

На 94-годишна возраст во Тел Авив почина поранешниот претседател на Израел, Шимон Перес, две недели откако претрпе голем мозочен удар. На погребот, кој ќе се...

Водачот на Боко Харам „умре“ шест пати

Лидерот на исламистичката група Боко Харам, Абубакар Шекау, шест пати ја демантираше својата смрт. Сега објави снимка со која ги отфрла тврдењата на светските...

Сенатот надгласа вето на Обама

Американскиот Сенат денес убедливо го надгласа ветото на Барак Обама за законот кој ќе овозможи подигнување тужба против Саудиска Арабија за терористичките напади на...

Истрели во училиште во САД, ранети две деца

Најмалку две деца се ранети во инцидент што се случи во основно училиште во Таунсвил во Јужна Каролина, јавува CNN. Напаѓачот е уапсен, соопштила портпаролката...

Бан Ки Мун: Во Алепо е како во кланица

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, оцени денес дека ситуацијата во делови на Алепо кои се под контрола на бунтовниците е „полоша...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот