Потпишување на историскиот Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор за...

Со почеток во 10:00ч, се случи  потпишувањето на Конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство. Линк на Влада на...

Нимиц, Хан, Ди Карло и Могерини ќе присуствуваат на потпишувањето на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата на Република Македонија, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор...

Владата на Ципрас ја доби довербата од пратениците

127 пратеници гласаа за иницијативата на Нова Демократија за недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, а мнозинството од 153 пратеници ја отфрлија и...

Захариева: Денеска Бугарија и Македонија зборуваат со јазикот на љубовта (фото...

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, на својот ФБ профил постави фотографии на кои се гледа дека се во големо расположение со нејзиниот...

ВМРО ДПМНЕ повикува на протест за името, СДСМ да кажеме ДА...

 ВМРО ДПМНЕ ги повика сите граѓани, како што велат, ,,незадоволни од капитулацијата на Зоран Заев, незадоволни од договорот кој го постигнал со Ципрас, незадоволни...

ИСИС со нови закани до организаторите на Светското првенство во Русија

  Терористичката организација Исламска република (ИСИС) повторно се закани со масовни напади на Светското првенство во Русија. ИСИС преку видеопорака која гласи „Ќе ве изгориме,...

,,Исчезнатиот“ новинар Цветковиќ имал телефонски разговори со лица од Македонија

Српскиот новинар, Стефан Цветковиќ, според оперативни сознанија на полицијата, пред мистериозното исчезнување имал телефонски разговори со непознати лица од Македонија и контакти со српски...

Foreignpolicy: Алексис Ципрас од Грција и Зоран Заев од Македонија заслужуваат...

  ,,Алексис Ципрас ја заслужува Нобеловата награда за мир“ Со овој наслов, политичкиот магазин Foreignpolicy, ги коментира последните случувања во грчко-македонските односи. Текстот е потпишан од Едвард...

Пратеникот на СИРИЗА Јорго Урсузидис, испрати порака од грчкиот Парламент на...

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот...

Високи меѓународни гости се очекуваат на потпишувањето на Договорот за името...

Во недела во Преспа, на грчка страна, ќе биде потпишанa „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот