Заев најави дека во иднина ќе се учи за фашистички окупатор...

,,Кога бев дете имаше ,,свиждање“, ние одевме во Петрич, тие од Петрич доаѓаа во Струмица...младите склучуваа бракови, имаше големи пријателства меѓу фамилиите, затоа што...

Кој е Енвер Малиќи-новиот заменик градоначалник на Скопје?

Енвер Малиќи е назначен за заменик-градоначалник од страна на градоначалникот на Скопје,  Петре Шилегов. Тој е советник на ДУИ и беше втор на советничката...

Бугарската потпретседателка Јотова, отиде во Албанија да “произведува” Бугари!?

      “Во Албанија навистина има Бугари , но само во нивното дипломатско претставништво во Тирана" – реагираат од  Македонското друштво "Илинден" од Тирана. Потпретседателката на Република...

Могерини го напушти состанокот и ја откажа заедничката прес конференција со...

Шефицата на  европската дипломатија, Федерика Могерини, го напуштила состанокот на Советот за придружување и стабилизација, заради постојаното инсистирање на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, да...

На 11 и 12 декември средба на преговарачите за името Наумовски...

Средбата на посредникот од ОН во преговорите за името, Метју Нимиц, со преговарачите од Македонија и на Грција е закажана за 11 и 12...

Шок во Хрватска, студентка на предавање ,,шмрка“ дрога (видео)

Скандалозно видео коешто се појави на социјалните мрежи, ја вознемири хрватската јавност и го крена алармот на образовните институции. На видеото се гледа како...

ВМРО ДПМНЕ бара истрага за наводите дека Горјан Тозија го рекетирал...

ВМРО-ДПМНЕ го повикува јавното обвинителство по допрен глас да отвори истрага за барање на поткуп против Горјан Тозија поради сомневање дека истиот го рекетирал...

Емотивна промоција на ,,Живот во кутија“ на Кежаровски

Промоцијата на првата книга на новинарот , Томислав Кежаровски, ,,Живот во кутија“, предизвика емоции и солзи не само кај авторот, туку и кај повеќе...

Груевски не помислува на оставка, чека партиска анализа и обвинува дека...

Мега интервју во повеќе дела направи Република со лидерот на македонската опозиција и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во првиот дел од интервјуто прочитајте...

Бутарис го покани Заев во Солун, тој предложи заедничка Новогодишна ноќ...

Премиерот Зоран Заев на почетокот од изјавата по средбата со градоначалникот на Солун упати сочувство заради жртвите во големите поплави во соседна Грција. Заев искажа...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот