Марјан Цветковски е реизбран за Генерален директор на МРТВ

Актуелниот директор на МРТВ, Марјан Цветковски, е реизбран на оваа функција, откако стариот Програмски совет, чиј мандат истекува кон крајот на годината, на 26...

Министрите Димитров и Коѕијас се согласиле ,,да ги продолжат напорите под...

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи...

Илиески: Програмата на Македонска Филхармонија е ревидирана и навреме доставена до...

Директорот на Македонска Филхармонија, Виктор Илиески, за АКО.мк изјави дека програмата за работа и концерти на Македонска Филхармонија веднаш по неговото доаѓање на чело...

Македонска Филхармонија доби пари за концерт со Bernays Propaganda кои првпат...

Уште еден скандал со доделувањето државни дотации од Министерство за култура на конкурсот за проекти од национален интерес. Македонската група Bernays Propaganda, која е меѓународно...

Донев: Државните институции се ,,чудовишта“, не верувајте на сервираниот популизам за...

Разрешениот Александар Донев, кој кусо време ја извршуваше функцијата, директор на Агенцијата за промоција на туризмот, се обрати до јавноста, но сепак остави за...

Мицкоски во Загреб се сретна со Пленковиќ, утре во Белград ќе...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб заедно со потпретседателот Александар Николоски оствари средба со премиерот на Република Хрватска и претседател на ХДЗ, Андреј...

Мицкоски се фокусира на враќање на меѓународната доверба на ВМРО ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од вчера се наоѓа на регионална турнеја,  во чии рамки ќе ги посети, покрај Словенија, и Хрватска и...

Премиерот Заев се сретна со турскиот претседател Ердоган(видео)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп...

Министерство за култура: Техничка грешка е доделената сума за Виган Максути...

Министерство за култура испрати одговор на барањето на АКО.мк во однос на доделената сума од 300.000 денари за носач на звук за Виган Максути,...

Дете-талент пеејќи и за Исмет Јашари и УЧК доби субвенција од...

,,Виган Максути е албанскиот талент од Тетово, кој со сигурни чекори оди кон успех. Тој е ветувачки талент, нова ѕвезда која почнува да свети....

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот