На 25 јуни, во Копенхаген, македонските ракометари ќе ги дознаат противниците...

Македонската ракометна репрезентација на 25 јуни, во Копенхаген ќе ги добие противниците за престојното Светско првенство во Германија и Данска. По двомечот со Романија,...

Македонија се пласираше на СП во Германија и Данска 

И покрај поразот од Романија со 26:25, ракометната репрезентација на Македонија обезбеди настап на Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска на...

Македонија со осум гола предност оди на реваншот со Романија

Машката македонска ракометна репрезентација во рамки на првиот бараж дуел за пласман на СП, ја совлада Романија  со 32:24. Составот предводен од Раул Гонзалес водеше...

Вардар не успеа да ја одбрани минатогодишната титула од ЛШ

Минатогодишниот шампион  на Лига на шампиони, македонскиот ракометен клуб Вардар, изгуби од француски Монпелје, кој се пласираше во финалето и ќе се бори за...

,,Книга на славните“ за ракометарките на Вардар

Навивачите може да  се простат од  ракометарките на Вардар преку потпис во “Книгата на славните” ,,Како резултат на сите пораки на поддршка и благодарност до клубот...

Ракометарките на Ѓер ја одбранија титулатa

Македонскиот првак ЖРК Вардар исто како и лани, не успеа да стигне во европската титула. Унгарскиот Ѓер е старо-нов шампион откако во финалниот дуел...

Вардарки во финалето на Лига на шампиони

Втора година по ред ракометарките на Вардар ќе играат во финалето на Лигата на шампионите, откако во полуфиналето со 19-25 (7-10) го победија тимот на рускиот Ростов Дон. По почетното водство од...

Исланѓани ќе му судат на Вардар на фајнал-форот во Келн 

Судиите од Исланд, Јонас Елијасон и Антон Палсон ќе му судат на Вардар во полуфиналето со Монпелје на завршиот фајнал-фор турнир во Лигата на...

Вардар против Монпелје во полуфиналето на ЛШ во Келн

Француски Монпелје ќе им биде противник на ракометарите на Вардар во полуфиналето во Лигата на шампионите на завршниот Ф 4 турнир во Келн. Монпелје е...

Вардаровите навивачи се “навивачи на неделата” во Европа

  Навивачите на РК Вардар се “навивачи на неделата“ според Европската ракометна федерација (ЕХФ). Таа реши да им го додели признанието “фанови на неделата“ токму...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот