МВР:Се прават безбедносни подготовки за натпреварот Реал-Манчестер од Супер-купот на УЕФА

Министерот Оливер Спасовски  одржа работна средба со  Жељко Павлица и Франк Вијнвелд, претставниците на УЕФА кои се вклучени во организацијата на претстојниот Супер куп...

Роналдо за 30 милиони евра ќе купува клуб од Шпанија

Бразилската фудбалска легенда, Роналдо е пред враќање во фудбалот, но сега како газда на шпанскиот второлигаш Ваљадолид. Бразилскиот весник „О Глобо“ соопшти дека поранешниот...

Агим Ибраими потпиша за словенечки Домжале

  Поранешниот македонски фудбалски репрезентативец Агим Ибраими се врати во словенечкиот фудбалски шампионат и кариерата ќе ја продолжи во екипата на Домжале. Тој потпиша договор...

Италија среќно ја совлада Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби од Италија со 3:2, со гол во последните минути од средбата. Некогашниот светски и европски првак среќно стаса до...

За првпат во Охрид се одржува Олимписки пливачки маратон

За првпат во македонската спортска историја, денеска во Охрид ќе се плива Олимписки маратон во должина од 10 километри. Како олимписка дисциплина, ќе се пливаат...

Ибрахимовиќ уште една година во Манчестер Јунајтед

  Златан Ибрахимовиќ и во претстојната сезона ќе го носи дресот на Манчестер Јунајтед. Тој попладенево стави потпис на едногодишен договор со клубот од Олд...

Алекс Фергусон е пуштен на домашно лекување

Легендарниот поранешен тренер на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, излезе од болница и лекувањето ќе го продолжи во домашни услови. Фергусон на петти мај претрпе...

Шумуликоски ја заврши фудбалската кариера

Поранешниот македонски репрезентативец Величе Шумуликоски одлучи да се повлече од активната фудбалска кариера на 37-годишна возраст. Негов последен клуб е Словачко за кој настапуваше од...

Мексикански фудбалер го усмртил судијата заради црвен картон(видео)

Локален фудбалер кој настапува во аматерска лига  во гратчето Тулансингу на 120 километри од Мексико Сити, со удар во главата го усмртил судијата откако...

УЕФА го избра голот на Манџукиќ за најдобар во сезоната

Навивачите во гласањето на сајтот на УЕФА го избраа погодокот што хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ го даде во финалето од Лигата на шампионите во дресот на Јувентус против Реал...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот