Сашо Мијалков гостин на Амди Бајрам на Ромски бал

Традиционално, поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков присуствуваше на Ромскиот бал кој го организира Амди Бајрам преку неговата партија  Сојуз на Роми.  Тој и  изминатите...

Битола и битолчани се задушуваат

Последните мерења на квалитеот на воздухот, во 20 часот(13.01.2017) во сите градови во Македонија каде постојат мерни станици покажуваат неверојатно високи проценти на загаденост. Во...

Македонското знаме на под, Обвинителство го освојува стариот Државен архив

Деновиве и на многу степени под нулата се изведуваат градежни работи во старата зграда,   неодаммнешен дом на Државен архив на Македонија. Јавното обвинителството за...

Се истепаа нашинците на Божикна прослава во Дортмунд(видео)

На фб страницата наменета за активности и комуникација меѓу иселениците во Европа: ..постирана е видео од тепачка, наводно случена на Божик на прослава во германскиот...

Сексистички и простачки пораки на беровскиот градоначалник кон новинарката Такева

Драги Наџински, градоначалник на Берово, упати сексистички, недолични и скандалозни  пораки кон Даниела Такева, новинарка на регионалната ТВ Стар со седиште во Штип. Такева...

МВР:Забранет влез за камиони во Грција

МВР известува дека заради лоште временски услови од грчка страна е забранет влез за тешки товарни возила, заради што на граничниот премин Богородица повеќе...

И македонските кафулиња ги отворија вратите за бездомните кучиња и мачиња

Париз мезе бар (на Рузвелтова), Винил (спроти Соборниот храм), Радио бар (во Дебар маало) и Драмски кафе бар се само дел од угостителските објекти...

Бремените жени и хронично болните да бидат ослободени од работа

Заради ниските температури и отежнатите услови на движење, работодавачите денеска треба да ги ослободат од работа бремените жени и хронично болните. Ова е препораката...

Уличните кучиња во Истанбул ги покриваат со ќебиња

Во Истанбул некои луѓе покажуваат извонредна грижа за уличните кучиња на ниските температури, кои деновиве го зафатија и овој град, но и цела Турција....

Вработените на Институт за национална историја оставени без вода и тоалет

Откако Владата го пресели Државниот архив во зградата на Археолошки музеј, и старата наменска зграда ја подари на Јавното обвинителство, заради градежните работи, вработените...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот