Фамилијарни бизниси и политички врски

Кој е сопственик на елитните куќи и имоти на Водно што ги фотографираше истражителот на СЈО? Серјожа Марков, адвокат  чија адвокатска канцеларија ,,Марков и...

Ериксон ја открива лагата на Чавков и Андонов

Компанијата „Ериксон“ не е сопственик , ниту пак оперира со опремата за Законско пресретнување на комуникации. Со ваква информација излезе денеска  компанијата Ериксен  по драмата...

УБК го одби барањето за присуство на СЈО

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање го одбил барањето на СЈО за постојано присуство на истражежители во просториите на Управата, се до целосно...

Тажен прес на министерката

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска мавтајќи со документите од Јавните набавки, рече дека има намера да ги презентира сите документи што стојат пред неа...

Канческа-Милевска се крие зад вработените во Министерство за култура

Министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска иако не беше спомната со име и презиме, реагираше со прес коференција во Музејот на државноста, кој беше...

Корупцијата и културата се два животни концепти

,,Корупцијата и културата се два сосема различни животни концепти. Иако според она што го наведов постои сомнение дека овие два концепти се поистоветиле, сепак,...

Пет судии од Управен суд предмет на истрага на СЈО

Обвинителката Ленче Ристовска потврди дека СЈО повикало на сослушување пет судијки од Управен суд за кои постои основано сомневање дека ја злоупотребиле својата положба. Таа...

СЈО продолжува со ,,Топлик” и ,,Тендери”

Обвинителката Фатиме Фетаи објави две нови истраги на СЈО под кодно име ,,Топлик" и ,,Тендери". Во првиот случај ,,Топлик" таа рече дека се...

Се одложува прес коференцијата на СЈО

Прес конференцијата на Специјално јавно обвинителство се одложува за еден час. Од СЈО известија дека таа ќе се одржи во 12 наместо во 11...

СЈО одзеде документација од Министерство за култура

Изминатите два дена, понеделник и вторник, Специјално јавно обвинителство пристапи кон одземање на документација од Министерство за култура, - потврдуваат од СЈО за Актуелно....

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот