Судот ги одби предлозите за притвор на обвинети во предметите ,,Тендери“,...

Елизабета Канческа Милевска, Тони Трајковски и Владимир Пешевски се спасија од притвор.Судот им одреди други мерки на претпазливост, како задолжително јавување  и одземени пасоши. ,,Постапувајќи...

Kривичен суд: Правиме напори судиите во законски рок да одговорат на...

 Во однос на поднесените предлози од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (...

Јанева:Мандатот на СЈО е 5 години, ние уште три години ќе...

45 проценти од разговорите кои се преслушани не се анализирани, заедно со другите 55 проценти се предмет на истрага на СЈО. Ние одиме на...

Јанева:Нема процедурални пречки за ,,Талир“, но е потребно повеќе време за...

Нема законски пречки за покренување обвинение или продолжување на истрагата за предметот ,,Талир“, но многу е мал периодот за целосна истрага бидејќи станува збор...

Три лица осомничени за падот на полицискиот хеликоптер крај Струмица

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што...

Татко пријавил инцест меѓу своите син и ќерка

На 17.06.2017 година во 02.00 часот во ПС ОН Тетово, 43-годишен жител на едно тетовско село пријавил дека на 13, 14 и 15.06.2017 година...

МВР поднесе две кривични пријави против српскиот разузнавач Живаљевиќ

МВР достасви известување до Основно јавно обвинителство дека е утврдено со докази дека на 27 април за време на нередите во Собрание присутвувал странски...

30-дневен притвор за татко заради полов напад врз вонбрачното дете

Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од...

За сомнеж за поткуп од 1000 евра судот му одреди 30-дневен...

Според извори на порталот Нова тв, судот му одредил триесетдневен на директорот на клиника за неврохирургија доктор Александар Чапаровски зарди сомнеж дека примил м...

Кривична пријава за насилник од Прилеп којшто со нога го удрил...

Во врска со настаните  од 27.04.2017 година во Собранието на РМ, во текот на изминатите денови од страна на Единицата за насилен криминал во...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот