Одложено судењето бидејќи Груевски не дојде на суд

Пропадна уште еден обид да продолжи судскиот процес против Никола Груевски и групата кои треба да одговараат за демолирањето на општина Центар и за...

Продолжува судењето на Груевски и групата за нарачаните шлаканици и демолирањето...

Петти обид да продолжи процесот за предметот на СЈО ,,Шлаканици за Жерновски“, откако судијката Татјана Михајлова на изминатите рочишта го одолговлекуваше судењето, а на...

Совет на јавни обвинители бара СЈО да назначи нов обвинител за...

Јавните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи го прекршиле етичкиот кодекс на Јавни обвинители на РМ, заклучи Советот на јавни обвинители. ,,Дадовме препорака да се...

Третообвинетиот за ,,Дива Населба“ тврди дека Јанкуловска и Мијалков се...

Дем Шеху, третообвинет за случајот „Дива Населба“ пред судот тврдеше дека поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска и поранешниот прв човек на УБК Сашо...

Судијката Михајлова ги казни обвинителките Јанева и Фетаи за непочитување на...

В.д. претседателката на Кривичен суд и судечки судија во процесот ,,Шамари за Жерновски“ во кој првообвинет е Никола Груевски, ги казни специјалните јавни обвинителки...

Кумановскиот суд донесе ослободителна пресуда за Заев

Основниот суд во Куманово донесе ослободителна  по приватна тужба на Виктор Цветковски од ГРОМ против лидерот на СДСМ Зоран Заев, СДСМ како правно лице...

Првообвинетиот во случајот ,,Дива населба“ тврди дека колеги ги убиле полицајците

   Првообвинетиот во судскиот процес за настаните во ,,Дива наслеба“ Сами Ушкини наречен Командант Соколи на денешното рочиште тврдеше дека осумината полицајци кои загинаа биле...

Јанева:СЈО гони криминална група која се наоѓа во врвот на власта

,,Судот треба да сфати дека СЈО не гони обичен криминал, туку ја гони криминалната група која се наоѓа во врвот на власта и затоа...

Во тензична атмосфера и протести се одржува судењето за прегазувањето на...

Со транспаренти  „Ако Бобан е луд и ние ќе полудиме“, „Националист“ и „Кукавица“, поголема група граѓани организирани од граѓанското здружение „Зери“ (Глас), денеска протестираа...

ЗНМ: Добиената пресуда во Стразбур е победа на новинарската заедница

Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“ поврзана со...

Во Фокусот

Избор на авторот