Основен суд Скопје 1 го укина притворот за Митко Чавков

Кривичниот совет на одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог на одбраната на М.Ч....

6 години затвор за Бобан Илиќ за прегазувањето на 4-годишниот Алмир...

Во судот во Куманово, во отсуство на обвинетиот Бобан Илиќ, беше објавена пресудата за прегазувањето на малиот Алмир. 6 години затвор доби сторителот на...

МВР потврди дека Чавков, Ѓошевски, Лазаров, Поповски и Пепиќ се вратени...

  Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје,...

Денеска ќе биде поднесено обвинение за бруталниот упад на 27 април...

Јавно обвинителство денеска ќе поднесе обвинение до надлежен суд за упадот , нередите и бруталниот напад врз тогаш опозициски пратеници во Собрание на РМ...

Сведокот Николов останува на тврдењето дека Заев му барал поткуп

Клучниот сведок во судскиот процес ,,Поткуп“, кој се води во Оновен суд Скопје 1, против актуелниот премиер Зоран Заев, тврди и останува на веќе...

СЈО со жалба бара ефективна затворска и повисока парична казна за...

Специјално Јавно Обвинителство денеска поднесе жалба на пресудата за новинарката Ивона Талевска. Се бара условната пресуда да се преиначи во ефективна затворска казна како...

Обвинителството го преквалификува делото за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу

Бобан Илиќ обвинет за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, нема да одговара за „Убиство со умисла“, туку за „Тешки дела против безбедноста на луѓето...

Заев: Драго ми е што започна судскиот процес, вистината ќе се...

Откако започна судскиот процес за ,,Поткуп“ и судијата прифати снимките од ПИМ да се земат како доказ, Зоран Заев како првоосомничен даде изјава за...

Судијата Дарко Тодоровски ја прифати снимката како доказ во случајот ,,Поткуп“

Судот денеска ја прифати како доказ снимката објавена на Јутјуб во случајот „Поткуп“ во кој  премиерот Зоран Заев е обвинет за примање на мито. Судијата...

Доктор Чапаровски е осуден условно откако призна дека примил поткуп

Поранешниот директор на Клиниката за неврохирургија Александар Чапаровски призна вина за случајот за примање на поткуп. На денешното прво рочиште за предметот, кој беше покренат...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот