Судењето на Сеад Кочан и Василије Авировиќ за случајот ,,Труст“ одложено...

  Судскиот процес „Труст”, во кој како првообвинет се јавува  Сеад Кочан, сопственик на „Трансмет”, а второобвинет е синот на пратеничката Владанка Авировиќ, Василије Авировиќ,...

Пресуда за грабежот на 3 милиони евра од НЛБ банка

Денеска кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1,  треба да  изрече пресудата за најголемиот грабеж во историјата на Македонија, 3 милиони евра од НЛБ,...

Груевски бара да му се врати пасошот за да оди кај...

Одбраната на Никола Груевски , денеска пред Апелациски суд бараше да му се врати пасошот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Нкола Груевски, кој од...

Нови 30 дена притвор за Едмонд Темелко

Основен суд Скопје 1 му го продолжи приворот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, за 30 дена. Тој беше уапсен на 26 минатиот месец  во...

Клучниот сведок за ,,Сопот“ тврди дека бил мачен од инспектори на...

„Бев малтретиран и мачен и психички и физички и на секаков друг начин. Лицата на оние кои ме сослушуваа нема никогаш да им ги...

Жерновски: Груевски би влегол во нова ера со старото судство

  Денеска повторно е одложено судењето за случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и демолирањето на општината во јули, 2013-та...

Саша Богдановиќ: Се демонтира режимот на Груевски што го силуваше Центар

,,Правдата е бавна, но е достижна. Скандалозното кршење на просториите на Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски од тогашниот премиер Никола...

Судијката за ,,Поткуп“ на боледување, рочиштето одложено(видео)

Денеска беше закажано рочиште за предметот Поткуп, се јавивме заедно со адвокатите и бевме информирани дека судиjката од вчера па наваму е на боледување,...

Апелација пресуди дека аудио запис е доказ во предметот ,,Триста“ на...

Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, по одржана седница на 18.09.2017 година, а во врска со предметот познат во јавноста како „Триста“, оформен по...

Сам и видно пропаднат, на обвинителна клупа седна тепачот на Шекеринска

Човекот кој беше регистриран од камерите на 27 април во Собрание како ја влече Радмила Шекеринска за косата, откако таа претходно беше удрена со...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот