Клучниот сведок за ,,Сопот“ тврди дека бил мачен од инспектори на...

„Бев малтретиран и мачен и психички и физички и на секаков друг начин. Лицата на оние кои ме сослушуваа нема никогаш да им ги...

Нови 30 дена притвор за Едмонд Темелко

Основен суд Скопје 1 му го продолжи приворот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, за 30 дена. Тој беше уапсен на 26 минатиот месец  во...

Градоначалникот на Кавадарци Панов осуден на 60 дена затвор за изборен...

Шеесет дена затворска казна и парична казна од 25.000 денари доб градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов, откако денеска во Основен суд Кавадарци беше прогласен за...

МПЦ бара да прекине судскиот спор во Австралија меѓу владиката Петар...

Светиот архиерејски синод на МПЦ-Охридска архиепископија, упати инструкција до Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Автралиско-новозеландски г.Петар, и до владика Тимотеј, кој е и Администратор Австралиско-сиднејски,...

Жерновски: Груевски би влегол во нова ера со старото судство

  Денеска повторно е одложено судењето за случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и демолирањето на општината во јули, 2013-та...

Полицијата ги доби налозите за спроведување во притвор,Грујовски во бегство?

МВР вечерва во 21.30 часот ги доби налозите од Апелациониот суд за спроведување на ексначалникот на Петта управа во МВР Горан Грујовски и Никола...

Шарена поддршка за Павле Богоевски

Во Основниот суд Скопје1-Скопје на 5 ти октомври во 11 часот, закажано е судење на Павле Богоевски за учество во толпа што ќе изврши...

Сеад Кочан во судот пристигна со броеница во рака

Обвинетиот Сеад Кочан (лево) пристигнува утринава во Основниот суд Скопје за првото рочиште од судењето за слулчајот на СЈО „Труст“. (Фото: М. Златевска) Сеад Кочан,...

Отфрлено уште едно небулозно обвинение против учесник во Шарена револуција

Прилепскиот Основен суд го отфрли и второто обвинение кое против еден од водачите на „Шарената револуција“ во Прилеп, Жарко Стеваноски, го поднесе СВР Битола-Полициска...

Саша Богдановиќ: Се демонтира режимот на Груевски што го силуваше Центар

,,Правдата е бавна, но е достижна. Скандалозното кршење на просториите на Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски од тогашниот премиер Никола...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот