СВР Скопје поднесе кривична пријава против убиецот на кучето Идриз

СВР Скопје соопшти дека поднесе кривична пријава против С.Х. (45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „мачење животни“. На...

Канческа-Милевска нема да патува во странство, но останува на слобода

Апелација ја одби жалбата на Елизабета Канческа-Милевска да и се врати пасошот, но исто така го одби барањето на СЈО да и се одреди...

Обвинителството го преквалификува делото за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу

Бобан Илиќ обвинет за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, нема да одговара за „Убиство со умисла“, туку за „Тешки дела против безбедноста на луѓето...

МПЦ бара да прекине судскиот спор во Австралија меѓу владиката Петар...

Светиот архиерејски синод на МПЦ-Охридска архиепископија, упати инструкција до Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Автралиско-новозеландски г.Петар, и до владика Тимотеј, кој е и Администратор Австралиско-сиднејски,...

Отфрлено уште едно небулозно обвинение против учесник во Шарена револуција

Прилепскиот Основен суд го отфрли и второто обвинение кое против еден од водачите на „Шарената револуција“ во Прилеп, Жарко Стеваноски, го поднесе СВР Битола-Полициска...

Александар Диневски од затвор е хоспитализиран заради влошена здравствена состојба

Заради потребата од континуирана здравствена терапија и влошување на здравствената состојба, поранешниот разузнавач Александра Диневски е пренесен на лекување во болничка установа. Тој завчера...

Ивона Талевска бара судот да и го врати пасошот бидејќи мора...

Апелациониот суд отвори расправа по жалбата на сопственичката на фирми и новинарка Ивона Талевска од „ТВ Сител“, која си го бара одземениот пасош назад....

Груевски уште верува дека не го кажал тоа што се слуша...

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека...

Блокирана сметката на ,,Финзи” во случајот „Трезор“

Скопје, 07.10.2016 – Со оглед дека повеќе медиуми изразија интерес за блокирањето на сметката на правното лице „Финзи“ за случајот „Трезор“, Ве известуваме следното: Во...

Судењето за ,,Поткуп“ одложено за 29 јануари идната година

(МИА) Судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев е одложено за 29 јануари следната година, бидејќи предметот не е пристигнат...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот