Денеска ќе биде поднесено обвинение за бруталниот упад на 27 април...

Јавно обвинителство денеска ќе поднесе обвинение до надлежен суд за упадот , нередите и бруталниот напад врз тогаш опозициски пратеници во Собрание на РМ...

Сведокот Николов останува на тврдењето дека Заев му барал поткуп

Клучниот сведок во судскиот процес ,,Поткуп“, кој се води во Оновен суд Скопје 1, против актуелниот премиер Зоран Заев, тврди и останува на веќе...

СЈО со жалба бара ефективна затворска и повисока парична казна за...

Специјално Јавно Обвинителство денеска поднесе жалба на пресудата за новинарката Ивона Талевска. Се бара условната пресуда да се преиначи во ефективна затворска казна како...

Обвинителството го преквалификува делото за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу

Бобан Илиќ обвинет за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, нема да одговара за „Убиство со умисла“, туку за „Тешки дела против безбедноста на луѓето...

Заев: Драго ми е што започна судскиот процес, вистината ќе се...

Откако започна судскиот процес за ,,Поткуп“ и судијата прифати снимките од ПИМ да се земат како доказ, Зоран Заев како првоосомничен даде изјава за...

Судијата Дарко Тодоровски ја прифати снимката како доказ во случајот ,,Поткуп“

Судот денеска ја прифати како доказ снимката објавена на Јутјуб во случајот „Поткуп“ во кој  премиерот Зоран Заев е обвинет за примање на мито. Судијата...

Доктор Чапаровски е осуден условно откако призна дека примил поткуп

Поранешниот директор на Клиниката за неврохирургија Александар Чапаровски призна вина за случајот за примање на поткуп. На денешното прво рочиште за предметот, кој беше покренат...

4 години условна казна за затајување данок за Ивона Талевска

Основниот суд Скопје 1 ја осуди на условна казна затвор Ивона Талевска за случајот Тифани, во кој СЈО ја обвини за затајување данок од...

Судењето за ,,Поткуп“ одложено за 29 јануари идната година

(МИА) Судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев е одложено за 29 јануари следната година, бидејќи предметот не е пристигнат...

Груевски уште верува дека не го кажал тоа што се слуша...

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот