Признавање вина за условна казна

Втора условна казна по признавање вина за случај на СЈО. Томислав Лазаров од ВМРО ДПМНЕ, поранешен советник во општина Центар, по покајувањето и признавање...

Михајлова го испрати Димче дома и не го одложи судењето ...

Судијката Татјана Михајлова од Основниот суд Скопје 1 направи пресврт во судењето против експремиерот Никола Груевски за насилствата и шамарите во Центар. Таа не...

Александар Диневски од затвор е хоспитализиран заради влошена здравствена состојба

Заради потребата од континуирана здравствена терапија и влошување на здравствената состојба, поранешниот разузнавач Александра Диневски е пренесен на лекување во болничка установа. Тој завчера...

Ременски: Тој девојката ја остави и избега, па на суд ќе...

Пратеничката Фросина Ременски од СДСМ, доби уште една правна битка во низата судски процеси за клевета. По извинувањето на Ивона Талевска и Вечер на...

Денеска се избира претседател на Кривичен суд и ќе се изрече...

Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница треба да избере претседател на Основен суд Скопје 1, а изборот е меѓу Владимир Панчевски, Весна...

Сеад Кочан во судот пристигна со броеница во рака

Обвинетиот Сеад Кочан (лево) пристигнува утринава во Основниот суд Скопје за првото рочиште од судењето за слулчајот на СЈО „Труст“. (Фото: М. Златевска) Сеад Кочан,...

Судењето на Сеад Кочан и Василије Авировиќ за случајот ,,Труст“ одложено...

  Судскиот процес „Труст”, во кој како првообвинет се јавува  Сеад Кочан, сопственик на „Трансмет”, а второобвинет е синот на пратеничката Владанка Авировиќ, Василије Авировиќ,...

Пресуда за грабежот на 3 милиони евра од НЛБ банка

Денеска кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1,  треба да  изрече пресудата за најголемиот грабеж во историјата на Македонија, 3 милиони евра од НЛБ,...

Груевски бара да му се врати пасошот за да оди кај...

Одбраната на Никола Груевски , денеска пред Апелациски суд бараше да му се врати пасошот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Нкола Груевски, кој од...

Нови 30 дена притвор за Едмонд Темелко

Основен суд Скопје 1 му го продолжи приворот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, за 30 дена. Тој беше уапсен на 26 минатиот месец  во...

Во Фокусот

Загарантирано ПРАВО, А НЕ ПРИВИЛЕГИЈА !

Последни вести

Избор на авторот