Нови 30 дена притвор за Едмонд Темелко

Основен суд Скопје 1 му го продолжи приворот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, за 30 дена. Тој беше уапсен на 26 минатиот месец  во...

Клучниот сведок за ,,Сопот“ тврди дека бил мачен од инспектори на...

„Бев малтретиран и мачен и психички и физички и на секаков друг начин. Лицата на оние кои ме сослушуваа нема никогаш да им ги...

Жерновски: Груевски би влегол во нова ера со старото судство

  Денеска повторно е одложено судењето за случајот со нарачаните шамари за градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и демолирањето на општината во јули, 2013-та...

Саша Богдановиќ: Се демонтира режимот на Груевски што го силуваше Центар

,,Правдата е бавна, но е достижна. Скандалозното кршење на просториите на Општина Центар и нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски од тогашниот премиер Никола...

Судијката за ,,Поткуп“ на боледување, рочиштето одложено(видео)

Денеска беше закажано рочиште за предметот Поткуп, се јавивме заедно со адвокатите и бевме информирани дека судиjката од вчера па наваму е на боледување,...

Апелација пресуди дека аудио запис е доказ во предметот ,,Триста“ на...

Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, по одржана седница на 18.09.2017 година, а во врска со предметот познат во јавноста како „Триста“, оформен по...

Сам и видно пропаднат, на обвинителна клупа седна тепачот на Шекеринска

Човекот кој беше регистриран од камерите на 27 април во Собрание како ја влече Радмила Шекеринска за косата, откако таа претходно беше удрена со...

Владимир Панчевски е осуден за мобинг

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, е осуден за вршење мобинг врз вработен во времето кога ја извршуваше функцијата. Пресудата ја...

МПЦ бара да прекине судскиот спор во Австралија меѓу владиката Петар...

Светиот архиерејски синод на МПЦ-Охридска архиепископија, упати инструкција до Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Автралиско-новозеландски г.Петар, и до владика Тимотеј, кој е и Администратор Австралиско-сиднејски,...

Градоначалникот на Кавадарци Панов осуден на 60 дена затвор за изборен...

Шеесет дена затворска казна и парична казна од 25.000 денари доб градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов, откако денеска во Основен суд Кавадарци беше прогласен за...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот