Судот одби да го замрзне имотот на ВМРО ДПМНЕ

Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 – Скопје,постапувајќи по несогласноста на судиите на претходна...

СВР Скопје поднесе кривична пријава против убиецот на кучето Идриз

СВР Скопје соопшти дека поднесе кривична пријава против С.Х. (45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „мачење животни“. На...

Диневски: Не сум во бегство, на службен пат сум!

    Поранешниот разузнавач, припадник на Службата за државна безбедност (СДБ) Александар Диневски не се наоѓа во бегство, како што шпекулираат некои медиуми, туку на службен...

Пријателка на Мијалков ќе одлучува за притворот на неговиот пријател бизнисмен...

Судијките Моника Бахчовановска, Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат повторно за притворот на осомничениот бизнисмен Сеат Кочан, кој сега веќе е слободен човек...

Продолжува судењето за предметот на СЈО,,Тврдина2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажно ново рочиште во случајот на СЈО „Тврдина 2“ во кој се обвинети поранешниот началник на УБК, Горан...

Груевски доцнеше и на судење

Во придружба на својот адвокат Никола Додевски, поранешниот премиер Никола Груевски утрово со задоцнување се појави како обвинет за случајот „Шамарите во Центар“. Миле...

Иво Санадер осуден на 4 и пол години затвор за примање...

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е осуден на 4 и пол години затвор, по 4 години судење за обвинение дека примил 17 милиони куни...

Работници на ,,Трансмет“ донесени да протестираат пред Апелација

Работници на ,,Трансмет“ во сопственост на Сеад Кочан за кој се води постапка во СЈО и се очекува одлука на Апелациски суд за одредување...

Кочан во бегство, Апелација ќе решава за притворот

На отворена седница на барање на една од странките во случајот ,,Притвор за Сеад Кочан“, Апелацискиот суд ќе решава по жалбата на одбраната за...

Откако СЈО ги обезбеди доказите за ,,ТВРДИНА 2“, судијката се разболе

Повторно одложено рочиштето за предметот  ,,Тврдина2“ во кое првообвинет за уништување документи за набавка опрема за прислушување е Горан Грујвски. Овојпат судијката Лидија Петровска...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот