Зоран Божиновски не го признава овој суд

Зоран Божиновски, кој е обвинет за шпионажа, злосторничко здружување и уцена, на денешното судско рочиште рече дека не прима обвинение од овој суд. Вие...

Намалени казните за ,,Шпион”, дел од обвинетите се незадоволни

Апелациониот суд делумно ги уважи жалбите на одбраната и ги намали казните на обвинетите на кои им се судеше за злосторничко здружување, шпионажа, уцена,...

Врховен ја укина одлуката на Апелација за притворот на Талески

Врховен суд ја уважи жалбата на СЈО за укинување на домашниот притвор на градоначалникот на Битола Владимир Талески и предметот го врати на повторно...

Блокирана сметката на ,,Финзи” во случајот „Трезор“

Скопје, 07.10.2016 – Со оглед дека повеќе медиуми изразија интерес за блокирањето на сметката на правното лице „Финзи“ за случајот „Трезор“, Ве известуваме следното: Во...

Одложено судењето на Богоевски за 14 ноември

Судењето на Павле Богоевски е одложено за 14 ноември. По излегувањето од судница, тој изјави дека е побарано претставник на Министерство за култура да...

Шарена поддршка за Павле Богоевски

Во Основниот суд Скопје1-Скопје на 5 ти октомври во 11 часот, закажано е судење на Павле Богоевски за учество во толпа што ќе изврши...

Повеќе од 6 часа траеше рочиштето за ,,Дива населба”

Кусо, на почеток, беше отворено за јавност рочиштето од судскиот процес ,, Дива населба", во кое на повеќемина обвинети им се суди за тероризам. Обвинителката...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот