СЈО предупредува дека предистражните постапки се тајни и не смеат да...

  ,,Недозволиво е државни институции да им овозможат увид на лицата за кои се вршат проверки во видот и карактерот на проверките коишто ги врши...

СЈО истражува дали Милошоски бил сопственик на авион?!

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Антонијо Милошоски на својот ФБ профил ибјави два дописа од СЈО доставени до Управа за јавни приходи и до Министерство...

ВИДЕО:Николовски презентираше документи за нафтениот бизнис на синот на Мијалков

Пратениците Дамјан Манчевски и Љупчо Николовски, на денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, презентираа докази за причините поради кои пратениците...

Судот прифати да ги достави доказите до одбраната на Заев за...

Судот прифати да ги достави доказите на обвинителството за случајот ,,Поткуп“, во кој првообвинет е лидерот на СДСМ Зоран Заев за наводен поткуп во...

Млади лебеди живи изгореа со запалената трска во Струга

Кај Женска плажа на Охридско езеро во Струга, во вчерашниот најверојатно намерно предизвикан пожар, покрај трската, изгореле и млади лебеди и други птици, алармираат...

Провокација: Тргнато македонското поставено албанско знаме во Куманово

Неколку тинејџери го тргнале македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово и на негово место кренале знаме на Република Албанија. Според очевидци, момчињата...

Блокирана трансакциската сметка на Ивона Талевска

На Ивона Талевска, главната уредничка на весникот „Вечер“, веќе подолго време и е блокирана трансакциската сметка, дознава „Фокус“. Скопски адвокат, кој се обидел да...

Заради недостиг од персонал колабира болницата ,,8-ми септември“

Болницата ,,8-ми септември“ денеска затвори две одделенија и тоа Пулмологија со ендокринологија и Општа и ургентана медицина. Одделенеијата се затвораат заради недостиг на медицински...

СЈО бара изземање на претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски

Специјално јавно обвинителство поднесе Барање за изземање на претседателот на Врховниот суд. ,,Информираме дека бараме изземање на претседателот на овој Суд бидејќи тој е опфатен...

Беспредметно барањето на Јавно обвинителство за заштита на законитоста за изречениот...

Специјалната јавна обвинителка е единствено надлежна за предмети од надлежност на ова обвинителство. Тоа значи дека поднесеното барање за заштита на законитоста до Врховниот...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот