Еуроникел со тужба за Слаѓана Тасева

Нетрпеливоста меѓу претседателката на „Транспаренси интернешнл – Македонија“, Слаѓана Тасева и раководството на Еуроникел,инвеститор во кавадаречки ,,Фени индустри“, кулминираше по најновата објава на Тасева...

На барање на СЈО судот го замрзна имотот на ВМРО ДПМНЕ

По барање на Специјално Јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое е изречена привремена...

Снимателот Пертеф Назим е пронајден мртов во Лепенец

Исчезнатиот Пертеф Назим-Пепи, е пронајден мртов во реката Лепенец, потврди негова внука по веста дека е пронајдено машко тело во фаза на распаѓање. Фотографијата од...

Почина професорот Александар Николовски

По кратко и тешко боледување почина Професор Емеритус, Александар Николовски. Пензионираниот (емеритус) професор Николовски во својот животен век извршуваше голем број на државни и академски...

Најмалку 5 лица се гонат за полов напад врз 13 годишно...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица за кои постои сомнение дека во повеќе наврати извршиле кривично дело...

За 13 дена Груевски треба да се јави на издржување двегодишна...

Поранешниот премиерот Никола Груевски утрово пред да влезе во кривичниот суд ја прими поканата за издржување на казната затвор од две години. Нa 8...

Презентирана новата опрема на полициските специјалци (видео)

,,Во касарната Илинден припадниците на Единицата за специјални задачи добија нови униформи и делови што припаѓаат покрај униформата за извршување на посебни и специјални...

Другите обвинети за 27 април јавно на судење им дадоа поддршка...

На продолжението на судскиот процес против повеќемина обвинети за настаните на 27 април минатата година во Собрание на РМ, останатите обвинети им дадоа поддршка...

Уште една кривична поради закани по животот на пратеници

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје ќе поднесе...

Поради закани и ширење говор на омраза кривична за советник на...

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Известување за откриени содржини во кои...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот