Манчестер Сите го демолира Челзи со 6-0 во дербито од 26 коло во Премиерлигата, херој на мечот Агуеро кој постигна хет-трик.

Аргентинецот Агуеро го запиша 11. хет-трик и со тоа го израмни рекордот на Алан Ширер во Премиерлигата. Сити победи со неверојатни 6-0, голови постигнаа и Стерлинг кој два пати погоди и Гундоган со еден едноставно го понижија Челзи за кого ова е најтешкиот пораз сезонава.

Манчестер Сити сега има 65 бода и е на делба на првата позиција со Ливерпул кој има натпревар помалку .