Во 74 година од животот во Париз почина култниот српски и југословенски режисер и сценарист Горан Паскаевиќ. Тажната вест ја соопштило семејството, а први ја објавија на порталот курир.рс. Паскаљевиќ има режирано преку 30 документарни и 13 играни филмови. Еден од најпознатите долгометражни играни филмови е ,,Чувар на...
На 25.09.2020 околу 06.00 часот на крстосница од пат с.Кравари – с.Оптичари, поради постоење основано сомнение дека се превезуваат мигранти, полициски службеници од Полициска станица Меџитлија се обиделе да сопрат патничко возило „Порше“, со скопски регистарски ознаки, но возачот се обидел да ги прегази, по што полициските службеници од огнено оружје испукале неколку истрели, соопшти МВР.
Справувањето со несовесните возачи и непрописното паркирање на јавна површина продолжува и денес на локацијата кај Порта Македонија и Кеј на Вардар при што беа изречени повеќе глоби, соопшти Инспекторат на Град Скопје. Инспекторатот денеска ги отстрани и дивите препродавачи на...
Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43-Куманово 16-Штип 4-Прилеп 9-Тетово 6-Струга 2-Велес 3-Охрид 2-Кавадарци 3-Гостивар 6-Гевгелија 4-Струмица 11-Радовиш 1-Кочани 15-Пробиштип 1-Пехчево 1-Валандово 3-Виница 2-Делчево 3-Свети Николе 5-Кичево 2-Неготино 1 Починати се 9 лица, пациент од Виница (70г), двајца пациенти...
Во рамките на редовните активности на Шумочуварската служба и Одделението за надзор и внатрешна контрола во сите подружници , бесправните сечи не стивнуваат, информираат од Национални шуми. - Во ПШС Липа- Крушево , ШСЕ Бирино Селце, оддел 105, на 24.09.2020. Шумочуварската служба и Одделението за надзор и внатрешна контрола, заплениле бесправно посечена букова огревна...
Напад на службено лице е тешко кривично дело, рече министерот Спасовски. ,,Заедно со директорот на БЈБ Сашо Тасевски го посетивме нашиот колега во клиничкиот центар во Скопје и се надеваме дека тој и другите четворица колеги што побрзо ќе закрепнат и повторно ќе се вратат да им служат на граѓаните“-објави министерот за внатрешни, Оливер...
 Во текот на вчерашниот ден (24.09) полициски службеници од Секторот за внатрешни работи приведоа девет лица што со потерница се барааа за издржување на затворска казна и тие се спроведени до казнено поправните институции. Приведени се И.Т. (37), Д.Б. (34), А.Љ. (43), Т.С. (60) , Г.Ш. (37), О.С. (24)  Љ.Г. (61), А.Н. (34) и Ф.Џ (32) за...
371 санкционирани возачи во Скопје, од кои 120 за пречекорена брзина Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (24.09) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 371 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 16 лица, пречекорување на дозволената брзина...
,,Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда. Таквото однесување е срамно за полицијата, ја заслужува осудата која пристигна од јавноста. За поздравување е што Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи го...
„Околу 20.00 часот на стариот пат село Извор – Прилеп, атар на село Степанци, група граѓани кои вршеле бесправна сеча на огревни дрва ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници од Полициското одделение – Чашка. Досега се приведени 4 лица. Се работи на расчистување на случајот“- се вели во соопштението на СВР Велес по вчерашниот брутален...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com