,,Евентуалниот обид на власта да продолжи диво и нелегално да гази по правниот систем во државата ќе биде причина за нови кривични пријави кои не застаруваат и за кои потоа ќе се бара индивидуална одговорност. Без потпис на Указ за стапување на сила на законот за јазици, од страна на Претседателот на државата , секое објавување во Службен Весник и...
На 22.03.2018 година, во пресрет на средбите на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас со македонскиот државен врв во Скопје, а во контекст на интензивирање на преговорите за името, беше емитувана дебата на ТВ21 на тема ,,Новинарски поглед на грчко-македонските преговори“. Билјана Георгиевска дебатираше со новинарите Емилија Лазаревска, Љубиша Николовски и Наим Синани. Во продолжение ви ја пренесуваме емисијата Клик...
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, се обрати на Федералното собрание на Млади европски федералисти, што вчера се одржа во Собранието на Република Македонија. Поздравувајќи ги присутните млади европски федералисти, Премиерот Заев истакна дека е задоволство да се види толкав број на политички активни млади од цела Европа собрани во Македонија, на Собрание на  кое ќе ги дефинираат...
Со одговорот на прашањето на дописникот на МИА од Брисел, дека посакува следниот пат да се претстави како новинарка од Горна Македонија, Ципрас, според Нова демократија потврдил колку „неодговорно и површно управува со националните прашања“. Грчката опозициска партија, преку соопштение реагираше и побара од Алексис Ципрас да стане сериозен и да ги разбере неговите национални одговорности. -Со несериозниот одговор до скопската...
Воздушните напади на здружените сили на НАТО алијансата врз Србија, односно тогашна Сојузна Република Југославија, започнаа на денешен ден пред 19 години.  На 24.03.1999 година, НАТО го започна бомбардирањето кое траеше 7З дена, а  првпат во постоењето на оваа воена алијанса, одлуката за бомбардирање ја спроведоа земјите членки без одобрение на Советот за безбедност на ОН. Образложението беше дека тогашната држава...
Дури 84 проценти од анкетираните граѓани на Србија се изјасниле против евентуално членство на земјата во НАТО. Дури 66 проценти сметаатдека можело да се избегне бомбардирањето од НАТО на нивната земја, а како главна причина за тоа според граѓаните на оваа земја е политиката на Слободан Милошевиќ. Истражувањето го направил Институтот за европски работи во соработка со ,,Нинамедија“.  
  Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ја прими во посета делегацијата на Министерството за надворешни работи на Република Грција, предводена од министерот Николаос Коѕијас, која е во дводневна официјална посета на нашата земја. Посакувајќи им добредојде на министерот Коѕијас и на останатите членови на делегацијата, премиерот Заев, кој на средбата беше придружуван и од министерот за надворешни...
На 60-та седница на Владата на Република Македонија, одржана на 20.03.2018 година, Владата ја донесе Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното сметање на времето за 2018 година,соопшти Влада на РМ. Според одлуката, летното сметање на времето во 2018 година започнува на 25 март во 02h 00min 00s така што со поместување...
Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција го најави новиот инфраструктурен проект за изградба на нов коридор со мост преку реката Вардар. Новиот мост ќе го поврзува булевар АСНОМ кај хотелот Русија, преку Вардар, низ населбата Ќерамидница, се до раскрсницата кај скопското сајмиште. - Градот Скопје ја започна постапката за изградба на коридор за поврзување на Аеродром, Гази Баба и Центар. Пробивањето...
,,Зоран Заев лаже! Зоран Заев едно зборува, а друго прави дури и кога се во прашање највисоките државни интереси. Зоран Заев не го интересира ниту Устав, ниту закон. Го интересира само власта и функцијата од чисто лукративни мотиви. Зоран Заев лаже дека никој нема да биде казнет за непознавање и неприменување на албанскиот јазик. Зоран Заев лаже дека овој неуставен закон нема...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот