Кошаркарите на Игокеа ја победија вечерва во Скопје екипата на Карпош Соколи со резултат 84:79 во натпревар од второто коло од регионалната АБА лига. Најефикасен играч на натпреварот беше Драган Лабовиќ (Карпош Соколи) со 22 поени, додека во победничкиот тим најмногу кошеви постигна Вук Радивојевиќ - 19 поени. За екипата на Игокеа на овој натпревар настапи плејмејкерот Џејмс Робинсон кој првиот...
Летниот преоден рок одамна заврши, а во него се случија многу работи. Во прв план на јулската шопинг грозница беа рекордниот трансфер на Пoл Погба од Јувентус во Манчестер јунајтед, како и доаѓањето на Златан Ибрахимовиќ во истиот клуб, и преселувањето на Гонзало Игуаин од Наполи во Јувентус. Сепак, имало и такви работи кои не се случија, а можеа да...
Прв пат во историјата на фудбалот на еден натпревар е покажан зелен картон. Жолтиот и црвениот претставуваат опомена и казна за играчите, додека зелениот картон, воведен во италијанската Серија Б, е награда. Имено, зелен картон од судијата ќе добие играч кој во текот на натпреварот ќе покаже фер-плеј, а првиот фудбалер што доби е Кристиан Галано од Виченца. Тој во текот на...
Големи делови од Охрид и Струга од попладнево се без вода за пиење, откако ЕВН го исклучи од електро - мрежата Меѓуопштинско јавно претпријатие „Проаква“ поради неплатени долгови. Од ЕВН информираат дека биле приморани на ваков чекор затоа што не вродиле со плод напорите за изнаоѓање начин за сервисирање на милионските долгови и немање интерес кај другата страна за...
Полската влада е под притисок на членови од својата влада да го повлече контроверзниот и конзервативен закон за забрана на абортус. Повеќемина високи претставници на владејачката Партија за правда и мир веќе се дистанцирале од овој закон. Министерот за образование изјавил дека масовните протести на жените пред два дена се порака која сите треба да ги замисли и да ги...
Постојаниот претставник на Русија во ООН Виталиј Чуркин објави , пренесуваат руски медиуми, дека сите членки на комитетот за избор на нов Генерален секретар денеска гласале за португалскиот кандидат. Најверојатно утре и официјално ќе биде објавено дека Гутереш ќе биде нов Генерален секретар на ООН. Од почетокот на јули, советот одржа пет рунди на неформално и анонимно гласање за да...
Основниот суд Скопје 1 ги одби сите барања на Специјално јавно обвинителство за осомничени во случајот ,,Трезор". Отфрлено е барањаето за изземање на судија. Во соопштението се вели: ,,Постапувајќи по барањето на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите ( СЈО ) за изземање на судија на претходна постапка кој треба да одлучува...
Бормашина им откина прсти на тројца мажи, кои правеле ајвар со семејствата во Кавадарци. И додека во Скопје инспекторите го чешлаат теренот и ги казнуваат „домаќинките“ околу зградите , во Кавадарци тројца мажи останале без прсти додека мелеле пиперки ајварки со помош на бормашина. Д-р Дано Кулев, началник на хируршкото одделение при Општата болница во Kавадарци, ја потврдува ваквата...
Студентскиот пленум на својата ФБ страница објави повик до сите студенти да го следат во живо движењето на дадени гласови на референдумот на кој студентите од УКИМ може да се изјаснат дали се за поинаков начин на студентско организирање. Еве го повикот и линкот каде може да се има увид во тоа колку студенти гласале досега: ,,Како дополнителна мерка на...
Скандал го тресе СОЗШУ Ѓорче Петров во Кавадарци,обвинија кавадаречките социјалдемократи. На прес конференција ОО на СДСМ Кавадарци обвини дека постојат сериозни индиции дека директорот на средното училиште Благој Димитров бил вмешан во криминал, а најскандалозно e тоа што против него има и правосилна судска пресуда за насилство врз ученик од 2009 година. - „Градоначалникот Александар Панов упорно ...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com