Амбасадорот на Русија во Турција Андреј Карлов Генадијевич почина по атентатот што беше извршен врз него на отворањето на изложба во Анкара. Медиумите објавуваат фотографии од атентаторот кој со пиштол се заканува откако го убил амбасадорот. Во нападот се ранети неколку лица.
Амбасадорот на Русија во Турција Андреј Карлов Генадијевич е тешко ранет во напад на отворањето на една изложба во Анкара, јавува Хуриет. Според весникот мотивот за нападот врз амабасадорот е непознат, а тој се наоѓа во животна опасност. Карлов е префрлен во болница, а во нападот се ранети уште неколку лица. Според медиумите , Карлов присуствувал на отворање на изложбата ,,Русија во...
Управниот суд вчерва ќе одлучува за дел од тужбите  на СДСМ која е на дневен ред во   18 часот за избирачкото место 1978 во општина Тетово и во 18,30 часот ќе се разгледува тужбата за одбиениот приговор за избирачкото место 2025 во општина Теарце. За овие тужби избран е совет од следниве судии: Весна Јовановска, претседател, Бурим Сејдини, Анета...
На социјална мрежа за споделување фотографии IMGUR, осамнаа фотографии на амбасадорите во РМ со црн превез и свеќи, како и години кои треба да асоцираат кога дошле во Македонија и кога треба да заврши нивниот мандат, според креаторот на овие некролошки фотографии. Меѓутоа, врамените фотографии со црн превез асоцираат на слики на починати луѓе, што е морбидно и застрашувачки. Говорот на...
  Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ исто како што имаат свој народ во Македонија, кој им е мил бидејќи гласале за нив, и оние другите кои не гласале за нив или не ги поддржуваат, па согласно тоа се платени и предавници, имаат и странци кои смеат да се мешаат во внатрешните работи на земјата и оние што не смеат, бидејќи...
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. -Мнозинството граѓани во Македонија избра промени на парламентарните избори. Мнозинската волја на граѓаните мора да биде почитувана. Република Македонија ќе добие Влада којашто ќе работи во интерес на сите граѓани на Македонија, рече претседателот...
Членовите на Изборниот колегиум, односно  538 електори од сите сојузни држави, ќе го каѓат последниот збор-кој конечно ќе биде Претседател на САД. На изборите на 8 ноември, Хилари Клинтон го надмина републиканскиот противник во вкупниот број гласови за два процентни поени, но одлучувачки беше тоа што Трамп победи во повеќе држави и така освои 306 електори наспрема 232 кои ги...
Во законскиот рок, вчера вечерта тужби до Управен суд поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Беса објави дека намера да поднесе тужба за ниту еден приговор, бидејќи се сомнева дека судиите можат да донесат квалитетна одлука. Тужбата на ВМРО ДПМНЕ се однесува на прифатениот приговор од стрсна На ДИК од Беса кој се однесува на гласање за друг на гласачко...
Рускиот воен авион "Иљушин Ил-18" се урна во Сибир во обид принудно да слета, но за среќа сите 39 патници преживееа. Тројца од војниците се во тешка здравствена состојба, а останатите се префрлени на натамошно набљудување и лекување. Авионот во кој биле 7 членови на екипажот и 32 патници, полетал од Канск и морал да слета принудно...
Четири деца, братче и три сестрички од скопски Аеродром, неколку месеци гладуваат. До неодамна спиеа под скалите во влез во една од зградите каде биле под кирија, откако нивната мајка немала пари да продолжи да го изнајмува станот. Мајката на децата Тања Димитрова за весникот Дневник вели дека не пребира работа само да донесе некој денар дома да ги прехрани...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com