Денеска се навршуваат 16 години од големите демонстрации во Белград на здружената опозиција - ДОС, по кои Слободан Милошевиќ беше симнат од власт. Во 2000 година граѓаните на повик на ДОС масовно излегоа на улица,откако изборната комисија оспори победа на нивниот кандидат Воислав Коштуница на изборите од 24 септември. Неколку дена траеа протестите пред Собранието, а од ден на...
Во Основниот суд Скопје1-Скопје на 5 ти октомври во 11 часот, закажано е судење на Павле Богоевски за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Како еден од најекспониораните учесници во Шарената револуција, тој ја доби поддршката од другите соучесници кои повикуваат на протест пред судот: ,,Еден за сите, сите за еден! На 05.10.2016, Среда, во 10:45 ние ќе бидеме...
Американската амбасада во Македонија ги охрабрува политичките партии да се придржуваат до обврските кои што ги презеле со потпишувањето на Договорот од Пржино и договорот од 20 јули, а тоа значи и поддршката на работата на Специјалното јавно обвинителство. Амбасадата реагираше со соопштение откако денеска пратениците од владејачкото мнозинство не ги поддржаа барањата за измени на Законоте за СЈО и...
Битолскиот градоначалник Владимир Талески, денеска одби да одговари на новинарски прашања. На прес конференција за спортски настан, што се одржа во неговиот кабинет , тој даде изјава и се повлече, а гостите останаа сами пред камерите. Откако заврши официјалниот дел од пресот, новинарите се обидоа да му постават прашања и на други теми, но Талески...
ДУИ, како и многу пати досега, направи маневар при гласањето, така што не поминаа предложените измени на Закон за СЈО и за заштита на сведоци. СЈО бараше да се продолжи неограничено периодот за истражни дејствија. Порталот НоваТв го објави листингот од кој се гледа кој пратеника како гласал. Може да се види дека за измените за...
Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, денеска, во 12.52 часот регистриран е земјотрес со јачина од 3.1 степени според Рихтер со епицентар на 6 километри источно од Скопје, на македонско-српско-косовската граница. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од еден километар. Претходно, од истата опсерваторија беше јавено дека земјотресот е со јачина од 2,7 степени Вчеравечер, во 18.52 часот регистриран е...
Со недонесувањето на измените на Законот за заштита на сведоци, се отежнува работата на Специјалното јавно обвинителство, велат од СЈО, по денешната седница во Собранието на која владејачкото мнозинство не ги поддржа измените на Законот за СЈО (за продолжување на рокот за истраги) и на Законот за заштита на сведоци. – Недонесувањето на Законот за заштита на сведоци ќе ја...
Жените во Полска деновиве се во општа мобилизација за одбрана на своите основни права - правото на абортус! Се одржуваат масовни женски штрајкови во знак на протест против плановите на конзервативната полска власт и полската католичка црква целосно да го забранат абортусот, па дури и кога бременоста им ги загрозува здравјето и живототот или зачнатото дете е резултат на...
На седница на Собрание на РМ, пратениците ќе ги разгледуваат предлог измените на законите за Специјалното јавно обвинителство и за заштитените сведоци, поднесени од пратеничката група на СДСМ. ,,ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не само на Катица Јанева, туку на било кој, што би значело подобрување на ситуациите и расветлување на дилемите во случаите на СЈО“,...

25 години Канал 77

Првото приватно македонско радио Канал 77, со седиште во Штип, прославува 25 години од своето постоење. Својот јубилеј ќе го одбележат, како што велат, дома, во Штип. Радио Канал77 започнува со својата работа на 4 октомври 1991 година, симболично кога на истиот датум 1957 беше лансиран првиот вештачки сателит Спутник. По неколку месечно емитување на експериментална програма, во Штип, Канал77...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com