Комисијата за заразни болести донесе нови, зајакнати мерки за превенција и справување со евентуални заболени од заразната болест предизвикана од корона вирусот. Првичните заклучоци од состанокот на Комисијата за заразни болести се дека се засилува контролата на сите гранични премини и на двата аеродроми во земјата. На граничните премини...
Поранешниот македонски претседател, Ѓорге Иванов, со семејството, сопругата Маја и синот Иван, се наоѓаат во посета на македонските иселеници во Австралија. Тој е таму на покана на The Macedonian Community Welfare Association (MCWA)  - Македонска добротворна организација, која пред два дена организираше гала вечера со Ѓорге Иванов.
,,Благодарни сме Господе што на овој ден, 24.02.2020, нè израдува со ќеркичка ❤️❤️❤️🤲🏻🤲🏻🤲🏻На овој свет денеска дојде Далиа Нани Зеќири, 50 см и 3.280 г.Бескрајно благодарни сме Господе што го израдува нашето семејство. Се молиме Господе оваа радост која ние ја почувствувавме денеска, да ја почувствуваат и сите оние парови кои посакуваат да имаат деца!!!Амин “-објави...
Во Италија корона-вирусот се шири, а со тоа и загриженоста во целиот регион и Европа, поради бројните иселеници што живеат и работат таму. Соседна Србија известува дека нема заразени Срби и дека секојдневно будно ја следи ситуацијата и презема мерки. Македонската Влада засега не се огласи по загрижувачките информации кои доаѓаат...
Град Скопје од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека се узурпираат патеките во стариот дел на Градски парк со натрупување на подвижни приколки. Заврши јавниот повик за пријавување интерес за користење локации за поставување урбана опрема во Градски парк, а...
Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на плинска боца во Кумановското село Романовце. Четворица од пациентите се во исклучително тешка состојба со голем степен на изгореници и се наоѓаат во животна опасност. Од четворицата сместени на Клиничкиот центар двајца мажи на...
Исчистена е депонијата кај Железничка станица која со години преставуваше место за фрлање градежен отпад од несовесните граѓани и ја загадуваше животната средина. ,,Апелираме до граѓаните да не создават нови депониии и да се грижат за околината во која живеат. Скопје е град за сите и само заедно можеме да...
,,Ова е уште еден доказ дека на дневна основа ВМРО-ДПМНЕ и неговото раководство не можат да функционираат без лаги и конструкции Претседателот Заев во објавените тонски снимки ја коментира одлуката на Врховен суд за непостапување за предметите од СЈО после јуни 2017 година, состојба со која предметите паѓаа доколку не се изгласаше Законот за...
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја потврди автентичноста, но не и целовитоста на снимката, најверојатно направена од некој од присутните претставници на политичките партии со кои е преговарано за важноста на Законот за Јавно обвинителство. По објавувањето на снимката, Заев за Прес24.мк, изјави: ,,Денес еве имаме свеж пример(зошто законот за ЈО...
Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ, на прес конференција, прочита писмо во кое наводно постојат елементи за кривично дело за лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Милошоски тврди дека писмото како транскрипт и аудио материјалот е од анонимен укажувач. Во писмото пишува: ,,Почитуван пратеник Милошоски Ви доставувам материјал од...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com